Wszystkie programy wycieczek są chronione prawem autorskim.
19.10.24 SZLAKIEM RODU KRASIŃSKICH I ŚW. STANISŁAWA KOSTKI PO PÓŁNOCNYM MAZOWSZU
7.00 – wyjazd z Lublina (Plac Zamkowy), Krasne – późnorenesansowy kościół parafialny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (polichromie Sebastiana Ecksteina, liczne nagrobki i epitafia, Mauzoleum Krasińskich) wybudowany w XVI w. z funduszy podkanclerzego Franciszka Krasińskiego, plebania proj. Antoniego Solariego z 1763 r.; Muzeum Rodu Krasińskich (m.in. obrazy przedstawicieli tego rodu I obraz „Bitwa pod Ostrołęką”, poza tym pamiątkowe zdjęcia i gabloty z zabytkowymi przedmiotami związanymi z historią rodu Krasińskich) w neogotyckiej wieży w dawnym zespole pałacowo-parkowym (wcześniej muzeum Marcelego Nowotki, który tu się urodził i mieszkał); pozostałości po zespole pałacowo-parkowym Krasińskich, fakultatywnie: Stadnina Koni „Krasne”. Zielona – drewniany kościół pw. św. Mateusza z XVIII w., wewnątrz rokokowe ołtarze, chrzcielnica w kształcie muszli i polichromia proj. Józefa Mehoffera; Przasnysz – gotycki kościół farny Wniebowzięcia NMP z XV w.- najdawniejsza świątynia Przasnysza, w której ochrzczono św. Stanisława Kostkę (kaplica Kostków), gotycka dzwonnica z XV w.; pobernardyński zespół klasztorny z gotyckim kościołem św. Jakuba i św. Anny wybudowany z inicjatywy kasztelana zakroczymskiego Pawła Kostki (brata św. Stanisława), obecnie sanktuarium maryjne prowadzone przez ojców Pasjonistów; Rostkowo – kościół parafialny wystawiony wg tradycji w miejscu urodzenia św. Stanisława Kostki. W ołtarzu głównym rzeźba św. Stanisława Kostki odbierającego z rąk Matki Bożej Dzieciątko Jezus – pamiątki po świętym; (lipa, pod którą zgodnie z legendą modlił się święty i leży kamień z odciskiem jego stopy, relikwie); przyjazd do Lublina ok. 21.00.
Cena: 225,-zł
9.11.24 POLESIE LUBELSKIE: PARCZEW, AUGUST ZAMOYSKI, KARP W SIEMIENIU
6.30 –wyjazd z Lublina (Plac Zamkowy); Parczew – spacer po centrum miasta: Plac Wolności – zrewitalizowany dawny rynek z pomnikiem królewskiego jelenia, modernistyczna hala targowa, zespół synagogalny, dawna szkoła carska, neogotycka bazylika św. Jana Chrzciciela (sanktuarium „Madonny z gruszką”); Jabłoń – Muzeum Augusta Zamoyskiego – właściciela majątku Jabłoń i jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy XX w. (muzeum odnowione po gruntownym remoncie); pałac Zamoyskich wzniesiony przez wiedeńskich architektów w stylu neogotyku angielskiego (z zewnątrz); kościół parafialny św. Tomasz z Villanuev’a; Horodyszcze – zespół dworsko-parkowy Frankowskich i Horodyskich wzniesiony na pocz. XIX w. wg koncepcji włoskiego architekta Antonio Corazziego; przerwa na kawę; dla chętnych krótka wizyta w Wisznicach – zabytkowy cmentarz na którym pochowano m.in. krewnych pisarza J.I. Kraszewskiego i gen. Kazimierza Sosnkowskiego oraz powstańców styczniowych; Kolano – eklektyczny pałacyk Łubieńskich (poł. XIX w.); Siemień – zespół dworsko-parkowy Zaorskich, w dworze z pocz. XX w. znajduje się Izba Pamięci Rybactwa; możliwość poczęstunku – smażonej ryby z własnego Gospodarstwa Rybackiego). Przyjazd do Lublina ok. 19.00.
Cena: 140,-zł + poczęstunek (smażona ryba – dodatkowo płatne na miejscu)
23.11.24 MUZEALNA WARSZAWA
8.00 wyjazd z Lublina (Plac zamkowy); Warszawa – Kopiec Powstania Warszawskiego – sztuczne wzniesienie na Mokotowie. Na szczycie kopca wznosi się kilkumetrowy symbol Polski Walczącej (symbol powstańców). Po dwóch stronach pomnika są dwie tablice pamiątkowe. Jedna z nich jest poświęcona pamięci żołnierzy Armii Krajowej a druga twórcy tego pomnika, czyli ppłk. Eugeniuszowi Ajewskiemu (żołnierz AK – pseudonim „Kotwa”, architekt, sędzia bokserski). Na szczyt prowadzą schody nazwane Aleją Godziny „W”, a drodze na szczyt towarzyszą ułożone wzdłuż schodów małe drewniane krzyże. Muzeum Wojska Polskiego w Cytadeli Warszawskiej. Poza salami ekspozycyjnymi, znajdują się w nim magazyn eksponatów oraz nowoczesne sale multimedialne. Jedyne muzeum w Polsce, w którym można zapoznać się z historią Wojska Polskiego od jego początków przypadających na wiek X do końca II wojny światowej. Zobaczyć tu można m.in. relikwiarz gotycki zdobyty w bitwie pod Grunwaldem w 1410 r., zbroje i hełmy jak szyszak z X-XI w. wykonany z blachy złoconej i należący do woja Mieszka I lub Bolesława Chrobrego, szable, miecze oraz mundury należące do Marszałka Józefa Piłsudskiego czy generała Władysława Sikorskiego. Muzeum Narodowe – wystawa czasowa „Józef Chełmoński 1849–1914” – w historii sztuki polskiej Józef Chełmoński należy do najwyżej cenionych malarzy, a jego twórczość zajmuje miejsce szczególne. Wykreowane przez niego wizje natury, widoki wsi i sceny z życia jej mieszkańców od przeszło stu lat są uznawane za kwintesencję „polskości” w malarstwie XIX i pocz. XX w. Odznaczał się znakomitym zmysłem obserwacji i zdolnością zapamiętywania najbardziej ulotnych wrażeń, które następnie utrwalał na płótnie. Układ wystawy odzwierciedla najważniejsze dziedziny malarskich zainteresowań Chełmońskiego: ukaże go jako kronikarza codziennego życia wsi, artystę zafascynowanego końmi, ich urodą, charakterem, żywiołową dynamiką ruchu, wreszcie jako wrażliwego obserwatora natury, dostrzegającego także duchowy, religijno-mistyczny wymiar jej bytu. Tak zaprojektowana ekspozycja stworzy okazję do nowego, krytycznego spojrzenia na malarstwo Chełmońskiego. W drodze powrotnej nietypowe zakończenie sezonu!!! Przyjazd do Lublina ok. 20.00.
Cena: 230,-zł + 50,-zł (bilety wstępu)
Pani Ela Rojewska świetna znawczyni tematu. Od lat jeżdżę z Nią na wycieczki i nigdy nie żałowałam żadnego wyjazdu.
POLECAM dla wszystkich, zarówno starszych jak i młodzież, znajdą dla siebie coś ciekawego!!
Dobrzy, przygotowani Przewodnicy i Pani Ela, która pilnuje żeby wszystko było jak trzeba.
Barbara Węgłowska z Lublina
Wizyta na Południowym Podlasiu brzmi absolutnie zachwycająco! Te miejscowości i ich zabytki są prawdziwymi klejnotami naszego kraju. Wyjątkowo urzekła mnie informacja o pałacu Potockich, który po rewitalizacji stał się jednym z dziesięciu najpiękniejszych rezydencji w Europie. Wyobrażam sobie, jak niesamowity musi być jego wnętrze. Chciałabym zobaczyć aranżację pomieszczeń, jak zostały ustawione meble i w jakim stylu są one utrzymane. Czy to tradycyjne, odrestaurowane antyki czy może zostały wprowadzone nowoczesne akcenty? Ciekawe też, jak wykorzystano oświetlenie w tak historycznym miejscu, czy stawiano na tradycyjne żyrandole, czy może na nowoczesne lampy? Ogólnie mówiąc, każda rezydencja i zabytek wspomniany w tym tekście jest unikalny i wartościowy, ale pałac Potockich w szczególności jest ciekawy. Inspirujące jest to, jak nasze dziedzictwo kulturowe łączy się z aranżacją wnętrz i historią mebli. Czekam na więcej takich relacji z podróży po naszym kraju.