23.09.23 WARSZAWA
7.30 – wyjazd z Lublina (Pl. Zamkowy); WARSZAWA – Muzeum Techniki w nowej nowoczesnej szacie – m.in. wystawy: „Historia transportu”, „Historia komputerów”, „Wkład Polaków w rozwój techniki”, „Kopalne i odnawialne źródła energii i wystawa dot. Ignacego Łukasiewicza”; Varso Tower – najwyższy budynek w Warszawie, Polsce i całej Unii Europejskiej. Wjazd na taras widokowy (jeżeli będzie czynny) – panorama Warszawy robi stąd naprawdę niezwykłe wrażenie. Niższa część tarasu znajduje się na 205 metrze – jest połączona oszkloną klatką schodową z wyższym tarasem na 230 metrze. Windy wjeżdżające na taras widokowy są przeszklone i od razu widać zachodnią panoramę stolicy. Szklane windy panoramiczne poruszają się z prędkością do 8 m/s. tj. z prędkością dwóch pięter na sekundę. Pierwszy taras Varso Tower jest częściowo przykryty. Z drugiego, położonego wyżej, na wysokości 230 metrów będzie można podziwiać panoramę Warszawy. WARSZAWA PRAGA – Bazylika Najświętszego Serca Jezusowego Sanktuarium – historia budowy bazyliki wiąże się z osobą znanej filantropki – księżnej Marii Radziwiłłowej z Zawiszów , która finansowo i moralnie wspierała to dzieło. Budowę prowadzono w latach 1907 – 1923. Imponująca architektura zewnętrzna obiektu i oryginalny w formie wizerunek Serca Jezusowego na jej kopule oraz mozaikowy wystrój absydy ukazujący promotorów kultu Serca Jezusowego. Centrum Praskie Koneser to przykład architektury poprzemysłowej. W odnowionym kompleksie XIX-wiecznej Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser” obecnie m.in. centrum przedsiębiorczości Google Campus, autorskie restauracje i małe knajpki. Dla chętnych: Multimedialne Muzeum Polskiej Wódki, pokazujące proces powstawania tego polskiego trunku (interaktywna wystawa, można prześledzić ponad 500 lat historii naszego narodowego trunku i dowiedzieć się, co sprawiło, że Polska Wódka zyskała światową sławę). Można zajrzeć do wirtualnej pracowni średniowiecznego alchemika oraz tradycyjnej gorzelni rolniczej – odkryć tajemnice produkcji, odpocząć w dawnej karczmie i szlacheckim dworze, obejrzeć legendarne butelki i etykiety ze stu ostatnich lat.
Cena: 160,-zł + 55,-zł do Muzeum Polskiej Wódki + ew. bilet na taras widokowy (zapisy z wpłatami do 15.09.23)
7-8.10.23 BIESZCZADY W MNIEJ ZNANEJ ODSŁONIE
6.00 – wyjazd z Lublina (Pl. Zamkowy), ZAGÓRZ – spacer do ruin obronnego klasztoru karmelitów bosych z pocz. XVIII w. (przepiękne widoki na dolinę Osławy); KAMIEŃ LESKI – piaskowcowa skała której niepowtarzalna malowniczość wzruszała od wieków wielu przybyszów, w tym znane postaci (m.in. Aleksander Fredro, Oskar Kolberg); SOLINA – zwiedzanie wewnątrz Zapory i Elektrowni Wodnej (projekcja filmu, zwiedzanie Wnętrza Zapory z przewodnikiem); w czasie wolnym dla chętnych za dodatkową opłatą wjazd kolejką gondolową z zapory na górę Jawor (najnowsza atrakcja nad Jeziorem Solińskim), obiadokolacja, nocleg, śniadanie; przejazd fragmentem małej i wielkiej obwodnicy bieszczadzkiej; GÓRZANKA – zwiedzanie drewnianej cerkwi św. Paraskewy (ob. kościół katolicki), wewnątrz elementy rzadko spotykanego płaskorzeźbionego ikonostasu; MUCZNE – plenerowe Muzeum Wypału Węgla Drzewnego (dla tych, którzy nie będą wchodzić na wzniesienie Jeleniowaty), zagroda pokazowa żubrów, oraz pozostałości leśniczówki Brenzberg (miejsce pamięci) – trasa terenem leśnym, wycieczka terenowa (ok. 2h 30′) na wieżę widokową na wzniesieniu Jeleniowaty (jeden z najlepszych punktów widokowych na bieszczadzkie połoniny oraz szeroką dolinę górnego Sanu – zalecane obuwie turystyczne i ewent. kijki nordic-walking); obiad; przyjazd do Lublina ok. 21.00.
Cena: 480,-zł/os + 4,-zł/os na TFG i TFP (Uwaga! Zwiedzanie wnętrza Zapory i Elektrowni wodnej nie zaleca się osobom ze stanem lękowym w zamkniętych pomieszczeniach, z wszczepionym rozrusznikiem serca, z zaburzeniami układu krążenia i układu oddechowego)
21.10.23 POŁUDNIOWE PODLASIE Z PIĘKNĄ REZYDENCJĄ POTOCKICH
7.00 – wyjazd z Lublina (Pl. Zamkowy); RADZYŃ PODLASKI – renesansowy kościół parafialny pw. Trójcy Świętej; pałac Potockich po ostatniej, długoletniej rewitalizacji – należy do wąskiego grona dziesięciu najwspanialszych rezydencji rokokowych w Europie; TERESPOL – „Prochownia” – jeden z obiektów dawnej Twierdzy Brześć; Wystawa eksponatów militarnych, etnograficznych i wystawy tematyczne pod tytułami : ” Ogórek Terespolski” , „Lotnisko w Małaszewiczach”, „Pamięci Franciszka Krajewskiego – dowódcy XVIII Dywizji Piechoty „. Miejscem tym opiekuje się Koło Miłośników Fortyfikacji i Historii z Terespola. Podominikański kościół parafialny pw. Świętej Trójcy z 1863 r., przebudowany w 1904 r.; cerkiew pw. św. Apostoła Jana Teologa, cmentarna cerkiew prawosławna pw. Zmartwychwstania Pańskiego z 1892 r.; żeliwny obelisk z 1825 r., upamiętniający budowę drogi Warszawa – Siedlce – Brześć; ŁOBACZEW – Fort VII Twierdzy Brześć; SOKOŁÓW PODLASKI – pomnik księdza Stanisława Brzóski – kapelana oddziałów powstańczych z 1863 r.; neogotycka Konkatedra pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny; przyjazd do Lublina ok. 20.00.
Cena: 150,-zł + 5,-zł na bilety
4.11.23 NA BITEWNYM SZLAKU: POWSTANIE STYCZNIOWE, BITWA POD KOMAROWEM, POWSTANIE ZAMOJSKIE
7.00 – WOLICA ŚNIATYCKA– kurhan Ułanów oraz cmentarz polskich kawalerzystów poległych w bitwie pod Komarowem w 1920 r., monumentalny pomnik Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej (odsłonięty w 2022 r., największy pomnik konny w kraju); KRASNOBRÓD – kwatera żołnierzy z I WŚ, pomnik powstańców styczniowych, uroczysko św. Rocha – miejsce bitwy oddziału Marcina Borelowskiego „Lelewela” z Rosjanami (24 III 1863 r.), kaplica, rezerwat przyrody (krótki spacer); BONDYRZ – Muzeum Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej; przejście piesze (7 km): Kosobudy – Wojda (pomnik pierwszej bitwy powstania zamojskiego) – SZEWNIA DOLNA (pomnik ofiar pacyfikacji wsi w 1942 r., pomnik Powstania Zamojskiego) lub krótsze przejście: Bliżów – Wojda – Szewnia Dolna (5 km); przyjazd do Lublina ok. 19.00
Cena: 115,-zł
18.11.23 Z BIEGIEM DOLNEJ BYSTRZYCY – ZAKOŃCZENIE SEZONU
8.00 – wyjazd z Lublina (Pl. Zamkowy); JAKUBOWICE MUROWANE– ruiny pałacu Tęczyńskich (XVI/XVII w.); PLISZCZYN – zespół dworsko-parkowy Boduszyńskich i Kołaczkowskich (ob. klasztor oo. Sercanów); ŁYSAKÓW – Przejście piesze (ok. 3 km) do platformy widokowej stojącej na progu doliny Bystrzycy (obszar Natura 2000); Bystrzyca – kościół parafialny Wniebowzięcia NMP posiadający elementy wyposażenia lubelskiej fary rozebranej w poł. XIX w., zespół dworski Rojowskich; CHARLĘŻ – cmentarz z I WŚ położony wśród pięknych dębów; KIJANY – neorenesansowy pałac Sonnenbergów z XIX w. zbudowany na miejscu dawnego zamku Firlejów, wokół park z cennym drzewostanem oraz skarpa rzeki Wieprz, barokowy kościół i sanktuarium św. Anny, cmentarz z nagrobkami Skłodowskich i „żołnierzy wyklętych”; NOWOGRÓD-DĄBRÓWKA – pomnik w miejscu śmierci („bunkrze”) kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka”; ŁUSZCZÓW – barokowy kościół – wewnątrz m.in. słynący łaskami obraz patronki parafii św. Barbary z XV w. (jeden z najstarszych w kraju); rest. „Zaścianek” (gorący posiłek na zakończenie sezonu); przyjazd na Pl. Zamkowy ok. 19.00 – 19.30.
Cena: 145,-zł
Pani Ela Rojewska świetna znawczyni tematu. Od lat jeżdżę z Nią na wycieczki i nigdy nie żałowałam żadnego wyjazdu.
POLECAM dla wszystkich, zarówno starszych jak i młodzież, znajdą dla siebie coś ciekawego!!
Dobrzy, przygotowani Przewodnicy i Pani Ela, która pilnuje żeby wszystko było jak trzeba.
Barbara Węgłowska z Lublina
Wizyta na Południowym Podlasiu brzmi absolutnie zachwycająco! Te miejscowości i ich zabytki są prawdziwymi klejnotami naszego kraju. Wyjątkowo urzekła mnie informacja o pałacu Potockich, który po rewitalizacji stał się jednym z dziesięciu najpiękniejszych rezydencji w Europie. Wyobrażam sobie, jak niesamowity musi być jego wnętrze. Chciałabym zobaczyć aranżację pomieszczeń, jak zostały ustawione meble i w jakim stylu są one utrzymane. Czy to tradycyjne, odrestaurowane antyki czy może zostały wprowadzone nowoczesne akcenty? Ciekawe też, jak wykorzystano oświetlenie w tak historycznym miejscu, czy stawiano na tradycyjne żyrandole, czy może na nowoczesne lampy? Ogólnie mówiąc, każda rezydencja i zabytek wspomniany w tym tekście jest unikalny i wartościowy, ale pałac Potockich w szczególności jest ciekawy. Inspirujące jest to, jak nasze dziedzictwo kulturowe łączy się z aranżacją wnętrz i historią mebli. Czekam na więcej takich relacji z podróży po naszym kraju.