Wszystkie programy wycieczek są chronione prawem autorskim.
Kalkulacje w/w wycieczek zrobione są na podstawie cen obecnie obowiązujących – mogą ulec zmianie.
8.03.25 WARSZAWA
7.00 – wyjazd z Lublina (Plac Zamkowy); Warszawa – Fabryka Czekolady E.Wedel – jedno z najciekawszych muzeów powstałych w ostatnich latach, ukazujące innowatorów z przeszłości w nowoczesnym, multimedialnym wydaniu. Podczas wizyty goście stają się odkrywcami, zdobywając wiedzę na temat procesu powstawania czekolady. To interaktywne muzeum opowiadające słodkie dzieje czekolady, inspirowanie również niezwykłą historią rodziny Wedlów, która stworzyła to wyjątkowe miejsce. Goście mogą aktywnie uczestniczyć w tym niezwykłym przeżyciu i doświadczać go wszystkimi zmysłami! W trakcie zwiedzania przewidziane są degustacje czekolady i nie tylko.
Po zwiedzaniu przejście do sklepu z czekoladowymi pamiątkami , w którym można kupić czekoladę przygotowaną wg receptury specjalnie stworzonej dla Fabryki Czekolady, szeroki asortyment gadżetów – kubków, koszulek, magnesów, ale też i specjalnie dla Fabryki Czekolady skomponowanej linii kosmetyków.
Zamek Królewski – „Gabinet sztuki europejskiej” – arcydzieła z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenków w Kijowie. Gabinetami sztuki w XVII i XVIII w. nazywano pokoje, w których arystokraci i zamożni mieszczanie eksponowali swoje prywatne kolekcje obrazów, rzeźby czy rzemiosła artystycznego. Dostęp do nich mieli jedynie wybrani. Praktyka ta jednak znacząco przyczyniła się do rozwoju kultury odbioru sztuki w Europie, a ostatecznie – dała początek muzeom. Wystawa prezentuje 37 dzieł sztuki europejskiej pochodzących z największej i najcenniejszej kolekcji artystycznej w Ukrainie.
Na wystawie znajdują się dzieła sztuki włoskiej, holenderskiej, flamandzkiej, francuskiej czy hiszpańskiej, w tym sygnowane przez takich mistrzów jak Peter Paul Rubens, Bernardo Bellotto czy Juan de Zurbarán. Zróżnicowana jest także tematyka przedstawień – od portretu przez martwe natury i pejzaże po sceny o tematyce antycznej.
Osobny dział stanowią polonika, spośród których na szczególną uwagę zasługuje Portret Stanisława Augusta w stroju Henryka IV, namalowany przez Louise-Elisabeth Vigee-Le Brun w 1797 r. Przedstawienie to jest jednym z ostatnich portretów władcy wykonanych przed śmiercią. Po raz pierwszy po dwustu latach goszczą też na Zamku dwa obrazy z kolekcji ostatniego króla Polski, wywiezione w głąb Rosji na początku XIX w. i długo uznawane za zaginione.
Wystawa prezentowana jest w przestrzeni Biblioteki Królewskiej, jedynym oryginalnym wnętrzu Zamku Królewskiego, które przetrwało II wojnę światową. Miejsce to tworzy istotny kontekst dla wystawy jako namacalny symbol przetrwania skarbów kultury w obliczu pożogi wojennej.
Po zwiedzaniu czas wolny lub wejście na taras widokowy (wieża kościoła św. Anny – dodatkowo płatne 10,- norm., 7,- ulg) lub przejazd na taras widokowy w biurowcu „FOREST” wzniesionym w miejscu dawnej fabryki koronek – z góry dobrze widać, jak zmienia się miasto. Nieopodal widać imponujące wieże kościoła Św. Karola Boromeusza i 44-hektarowy teren Starych Powązek. Widok na wyspę śródmiejskich „drapaczy chmur”, którą stąd widać jak na dłoni. Cały kompleks – zgodnie z nazwą – pełen jest zieleni, która wypełnia również wewnętrzny, otwarty dziedziniec. Cena: 255,-zł/os
23.03.25 KONSTANICN-JEZIORNA –WYSTAWA KISLINGA, WARSZAWA – SANKTUARIUM I MUZEUM ANDRZEJA BOBOLI, MUZEUM GEOLOGICZNE PIGiB 7.45 – wyjazd z Lublina (Plac Zamkowy); Konstancin-Jeziorna – Willa La Fleur: wystawa „Kisling. Lśnienie Montparnasse’u” poświęcona jest pochodzącemu z Krakowa Kislingowi, który jest legendą środowiska Szkoły Paryskiej i zarazem jednym z najbardziej znanych malarzy paryskiego Montparnasse’u 1. poł. XX w. Według krytyka i poety André Salmona Kisling stał się „królem Montparnasse’u” na długo przed złotymi latami tej dzielnicy. Na wystawie będzie można obejrzeć bardzo wczesne prace artysty, jak i zarazem te późniejsze, tworzone w Stanach Zjednoczonych i powojennej Francji. Jest to największa w Polsce monograficzna ekspozycja prac tego artysty (ponad 150 prac Kislinga z całego okresu jego twórczości z kolekcji polskich i zagranicznych). Całość wystawy dopełniają także fotografie, memorabilia oraz prace artystów związanych z Kislingiem, takich jak Amedeo Modigliani czy Józef Pankiewicz. Ważnym elementem jest także historyczne nagranie z legendarnego pojedynku na szable pomiędzy Kislingiem a malarzem Leopoldem Gottliebem w 1914 r. Warszawa – Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego i Instytutu Badawczego – powstało w 1919. Mieści się w zabytkowym gmachu wybudowanym w latach 1925–1930 według projektu Mariana Lalewicza. W Muzeum znajduje się 8 tematycznych wystaw stałych: Materia Ziemi, Historia Polski w kamieniu pisana, Surowce mineralne Polski, Skamieniały Świat, Magmatyzm, Sedymentacja i diageneza, Metamorfizm, Procesy krasowe. Ponadto w głównej sali wystawowej umieszczono zmontowane szkielety mamuta włochatego i nosorożca włochatego z Górnego Śląska, niedźwiedzia jaskiniowego z jaskiń ojcowskich. Znajduje się tam również model dinozaura wykonany przez Martę Szubert i nazywany zwyczajowo Dyziem. W muzeum tym wystawione są tropy dinozaurów znalezione w pobliżu Gór Świętokrzyskich. Sanktuarium św. Andrzeja Boboli – od 1938 r. jest tu przechowywana srebrna trumna z ciałem patrona Polski i Archidiecezji Warszawskiej, Muzeum św. Andrzeja Boboli – historia życia, męczeństwa i kultu świętego (wolne datki); ewentualnie gdy czas pozwoli w drodze powrotnej przejazd do Lasu Kabackiego – pomnik katastrofy lotniczej samolotu pasażerskiego „Kościuszko” z 1987 r. i piesze przejście przez rezerwat Las Kabacki (dł. ok.4 km). Przyjazd do Lublina ok. 20.00-20.30. Cena: 240,-zł
5.04.25 ŁUKÓW I REZERWAT JATA – TRASA PRZYRODNICZO-HISTORYCZNA
7.00 wyjazd z Lublina (Plac Zamkowy); Łuków – barokowy kościół pw. Podwyższenia Krzyża Św. przy dawnym klasztorze oo. bernardynów, barokowa kolegiata pw. Przemienienia Pańskiego, zabudowania dawnego klasztoru i szkoły pijarów, klasycystyczny konwikt Szaniawskich ob. Muzeum Regionalne (zbiory obejmują: twórczość i rzemiosło ludowe (dywany dwuosnowowe, wycinanki, ceramika, rzeźba), narzędzia gospodarskie, malarstwo (Józef Pankiewicz, Leon Wyczółkowski, artyści lokalni), kolekcja paleontologiczna – liczne amonity odnajdywane w Łukowie i okolicach miasta w tzw. krach jurajskich), Rynek Główny i kamienice w centrum miasta, liczne pomniki i tablice pamiątkowe, m.in. Jana Pawła II, Henryka Sienkiewicza, powstańców styczniowych; Klimki – rekonstrukcja obozu partyzanckiego AK – opracowanie koncepcji ścieżki edukacyjnej oraz treści merytoryczne zostały przygotowane przez lubelskiego historyka dr. Mariusza Sawę (przejście ~600 m), fakultatywnie jak czas pozwoli – pomnik ks. Stanisława Brzóski – kapelana i ostatniego żołnierza Powstania Styczniowego (dojście 2 km).
Piesza wycieczka po rezerwacie przyrody Jata (trasa dł. ~8 km) – najstarszym w woj. lubelskim powstałym w 1933 r. Trasa wiedzie wygodnymi ścieżkami i kładkami przez mający cechy lasu pierwotnego kompleks leśny z cennymi siedliskami m.in. boru jodłowego występującego poza granicami naturalnego występowania. Na ścieżce znajdują się tablice edukacyjne, drewniane rzeźby zwierząt zamieszkujących tutejsze lasy, upamiętnienia żołnierzy walczących podczas II WŚ oraz wygodne miejsca do odpoczynku.
Przyjazd do Lublina ok. godz. 19:30.
Warto zabrać kijki nordic-walking, trasa po rezerwacie Jata dł. ok. 8 km – możliwość zatrzymania się w wiacie w połowie trasy (dla osób o słabszej kondycji). Cena: 145,-zł
26.04.25 CHEŁM I OKOLICE
7.00 wyjazd z Lublina (Plac Zamkowy); Stołpie – wieża mieszkalno-obronna z XII w. (najstarszy obiekt murowany województwa lubelskiego); Chełm (wieża w Bieławinie z przełomu XIII/XIV w., przejazd przez dzielnicę „Dyrekcja”, przerwa na toaletę i kawę w Domu Pielgrzyma, Bazylika Narodzenia NMP i taras widokowy z Kopcem Niepodległości, parafialny kościół pw. Rozesłania Świętych Apostołów, Zabytkowa Kopalnia Kredy; Rejowiec – popiersie Mikołaja Reya, „Dworek Reya”, dawna cerkiew a obecnie kaplica cmentarna; Krynica – Grobowiec – Piramida ariańska (przypuszczalne miejsce pochówku Pawła Orzechowskiego); Krupe – dworek Reyów (z zewnątrz), renesansowy zamek rodziny Krupskich a później Orzechowskich (z zewnątrz); Dziecinin – cmentarz wojenny z I wojny światowej. Przyjazd do Lublina ok. 21.00.
Cena: 145,-zł
10-11.05.25 DUKLA, MAGURSKI PARK NARODOWY I CERKWIE ŁEMKOWSKIE BESKIDU NISKIEGO POLSKI I SŁOWACJI
7:00 wyjazd z Lublina (Plac Zamkowy); Dukla – dawny pałac Mniszchów (ob. muzeum) z plenerową ekspozycją broni ciężkiej, parkiem ze stawami i kaplicą Męcińskich, rokokowy kościół farny pw. św. Marii Magdaleny – wewnątrz cenny nagrobek Marii Amalii z Brühlów Mniszchowej, kościół bernardynów z XVIII w. z grobowcem św. Jana z Dukli, zespół pomnikowy: Jan Paweł II, św. Jan z Dukli i Krzyż Pojednania; Rynek i ratusz z XVII w. Trzciana – Pustelnia św. Jana z Dukli „Na Puszczy” na wzgórzu Zaśpit (kaplica, grota św. Jana z Dukli ze źródełkiem, chata pustelnika, Droga Krzyżowa); Zyndranowa – Muzeum Kultury Łemkowskiej ewentualne zakupy przy granicy na Słowacji; Bodružal – cerkiew św. Mikołaja z 1658 r. z listy Unesco; Ladomirová – cerkiew św. Michała Archanioła z XVIII w.; obiadokolacja, nocleg, śniadanie; Krempna – ośrodek edukacyjno-muzealny Magurskiego Parku Narodowego (zwiedzanie ekspozycji przyrodniczej), drewniana cerkiew łemkowska pw. śś. Kosmy i Damiana z 1782 r., wewnątrz zachowany 4-rzędowy ikonostas; Świątkowa Mała – drewniana cerkiew łemkowska pw. św. Michała Archanioła z 1762 r., ob. kościół; na pobliskim cmentarzu nagrobek… Białej Matrony; Świątkowa Wielka – drewniana cerkiew łemkowska pw. św. Michała Archanioła z 1757 r., ob. kościół; wnętrze pokryte XVIII-wieczną polichromią – plafon „Sąd Ostateczny”). Przejście terenowe na Górę Grzywacką (przejście 4,5 km, przewyższenie 250 m, dobry szlak, ładne widoki) – droga krzyżowa, platforma widokowa; obiad, przyjazd do Lublina ok. 21.00.
Cena: 600,-zł + bilety do cerkwi na Słowacji (ok. 3-5 EUR) i opłaty „co łaska” w kościołach i cerkwiach w Polsce – zapisy z wpłatą zaliczki do 10.03.25.
24.05.25 POŁUDNIOWE PODLASIE Z POSIŁKIEM REGIONALNYM
8.00 wyjazd z Lublina (Plac Zamkowy); Niedźwiada – Odkrywkowa Kopalnia Piasku Glaukonitu i Bursztynu Stellarium – taras widokowy na odkrywkę, możliwość zobaczenia i zakupu wydobytych bursztynów np. z inkluzjami; Parczew – Bazylika Mniejsza pw. św. Jana Chrzciciela; Milanów – kościół parafialny z plebanią pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, wybudowany w latach 1861–1871, zespół dworski i folwarczny, 2 poł. XIX i pocz. XX w. (dwór, oficyna, stajnia cugowa, oranżeria, park z alejami dojazdowymi, gorzelnia z magazynem gorzelni i dom gorzelnego); Radzyń Podlaski – rokokowy pałac Potockich (zwiedzamy wnętrza po zakończonym remoncie), oranżeria (z zewnątrz), renesansowy kościół pw. Trójcy Świętej; Czemierniki: dawny renesansowy pałac Firlejów, Rynek, kościół parafialny pw. św. Stanisław Biskupa Męczennika; Bełcząc – zabytkowy dwór Rakowskich z XIX w.; posiłek przygotowany przez KGW (kartacze nadziewane soczewicą, kawa lub herbata, szarlotka). Tchórzew – kamień pamięci generała Franciszka Kleeberga – w miejscu przeprawy wojsk SGO „Polesie” przez rzekę Tyśmiennicę, przyjazd do Lublina ok. 20.00. Cena: 140,-zł + 30,-zł za posiłek
7.06.25 WARSZAWA
7.30 wyjazd z Lublina (Plac Zamkowy); MUZEUM HISTORII POLSKI – wystawa czasowa „Narodziny Królestwa” to opowieść o piastowskim królestwie, upamiętniająca 1000. rocznicę koronacji pierwszego króla Polski. Opowieść o kulisach powstania pierwszego polskiego królestwa, jego politycznych wyzwaniach oraz o symbolice i znaczeniu eksponatów znajdujących się na wystawie. Wydarzenia z 1025 r. – roku koronacji Bolesława Chrobrego i narodzin Królestwa Polskiego. Jakim państwem było królestwo Bolesława Chrobrego? Gdzie leżały jego największe bogactwa? Czym zajmowali się jego mieszkańcy? Co jedli, jak mieszkali, w co wierzyli? O tym wszystkim opowiada wystawa. Wyjątkowy zestaw ponad 500 wczesnośredniowiecznych eksponatów tworzy unikalną opowieść o korzeniach naszego państwa. Zawiera światowej klasy zabytki sztuki złotniczej, przede wszystkim srebrny kielich „Królewski” z Trzemeszna oraz wysadzany rubinami, szafirami i perłami diadem płocki. Wśród drogocennych średniowiecznych przedmiotów znajdują się także: złoty pierścień z topazem odnaleziony w podziemiach katedry gnieźnieńskiej, cenne tkaniny, takie jak ornat z Kwieciszewa, i ozdobne manuskrypty, jak zapisany złotymi zgłoskami XI-wieczny Codex Pretiosus. Wyjątkowym obiektem jest srebrna puszka z relikwiami św. Wojciecha. Narrację wystawy uzupełniają liczne stanowiska interaktywne, w tym zapachowe i dotykowe, a także multimedia, odsłuchy i infografiki. MUZEUM X PAWILON CYTADELI WARSZAWSKIEJ – w zrekonstruowanych wnętrzach więziennych ukazuje historię zmagań Polaków o wyzwolenie narodowe i przemiany społeczne w epoce zaborów poprzez przedstawienie sylwetek więzionych tu osób oraz wydarzeń i organizacji, w których działali, poczynając od spisków niepodległościowych z lat 1830-tych aż do odzyskania niepodległości w 1918 r. X Pawilon jako miejsce, w którym rozstrzygały się losy wielu późniejszych katorżników i zesłańców, eksponuje również martyrologię Polaków na Syberii w epoce zaborów. Szczególnym fragmentem ekspozycji stałej w Muzeum X Pawilonu jest galeria malarstwa malarza – sybiraka Aleksandra Sochaczewskiego, ukazująca losy skazańców na Syberii. Z ekspozycją związane jest również otoczenie muzeum – dawny dziedziniec więzienny będący miejscem spacerów aresztantów, droga straceń i Brama Straceń, przez którą wyprowadzano skazańców na miejsce egzekucji. Czas wolny na kawę lub możliwość zamówienia obiadu. Pałac Krasińskich – obecnie rektorat SGGW w Warszawie; zabytkowy, neorenesansowy pałac położony na Ursynowie.
Cena: 225,-zł
28-29.06.25 KRAINA ZALEWU WISLANEGO
6.00 wyjazd z Lublina (Plac Zamkowy); Frombork – Bazylika Katedralna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, koncert w Bazylice, Muzeum Kopernika, Wieża Radziejowskiego – taras widokowy, obiadokolacja, nocleg; śniadanie, Braniewo – Wieża Bramna dawnego zamku Biskupiego z wewnętrzną kaplicą św. Andrzeja (z zewnątrz), gotycka Bazylika pw. św. Katarzyny z XIV w., pomnik błogosławionej Reginy Protmann, kompleks pojezuicki (Collegium Hosianum) z Wieżą Kleszą – siedziba Muzeum Ziemi Braniewskiej, barokowy kościół z XVIII pw. Świętego Krzyża – Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego na planie krzyża greckiego. Od 1923 r. Dom Zakonny Prowincji Warszawskiej Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela; spichlerz o konstrukcji zrębowej (mur pruski) Spichlerz Mariacki z 1831 r. (restauracja); Tolkmicko – baszta gotycka, pozostałość murów obronnych, domy mieszczańskie z XVII i XVIII w., budynki stacji kolejowej z XIX w. (z zewnątrz), kościół parafialny pw. św. Jakuba z XIV w. rozbudowany o transept, zakrystie i prezbiterium w latach 1901-1903. Kadyny – 700-letni Dąb im. Bażyńskiego, przejście Ścieżką przyrodniczo-historyczą „Kadyński Las” schodami na szczyt wzgórza (miejsce dawnego grodu Pogezanów), gdzie od XVIII w. znajduje się klasztor oo. Franciszkanów. Panorama Zalewu Wiślanego z platformy widokowej. Barokowy pałac z 1688 r. należący m.in. do rodu von Schwerin, a później do cesarza Wilhelma II (pałac z zewnątrz), kompleks Kadyny Folwark Hotel i Spa (ew. przerwa na kawę); przejazd w kierunku Elbląga przez Łęcze, Próchnik i krainę zwaną Szwajcarią Próchnicką; obiad; przyjazd do Lublina ok. 22.30.
Cena: 730,-zł + 40,-zł (wstępy do kościołów i Muzeum Ziemi Braniewskiej); Zapisy i wpłatę zaliczki w wysokości 200,-zł do 15.04.25.
12.07.25 SZLAKI TURYSTYCZNE PODLASIA
7.00 – wyjazd z Lublina (Plac Zamkowy); Prostyń – jedyne w Polsce sanktuarium Trójcy Świętej. Św. Jan Paweł II podarował tu kielich, który otrzymał od najbliższych współpracowników z okazji 50-lecia swoich święceń kapłańskich, Benedykt XVI podniósł kościół do rangi Bazyliki Mniejszej, a Papież Franciszek pobłogosławił korony i nimb, które są na słynącej łaskami statule. Sanktuarium jest związane z objawieniami św. Anny, które – wg opisu zawartego w Księdze Cudów – miały miejsce w 1510 r. Już w 1513 r. Stolica Apostolska udzieliła specjalnych odpustów pielgrzymom przybywającym do Prostyni. Wśród pielgrzymów była m.in. królowa Polski Bona Sforza. Od początku XVI w. w sanktuarium znajduje się statua Trójcy Przenajświętszej pochodząca prawdopodobnie ze szkoły Wita Stwosza. Kard. Stefan Wyszyński, którego tata był w Prostyni organistą i tu zawarł związek małżeński, wyznał, że jego duchowość trynitarna ma związek właśnie z tym sanktuarium. Treblinka – były niemiecki, nazistowski obóz zagłady i obóz pracy 1941-1944. W latach 1942-1943 w obozie zagłady Treblinka Niemcy wymordowali ok. 900 tys. Żydów. Obecnie Muzeum Walki i Męczeństwa: Pomnik Ofiar Zagłady, pozostałości zabudowań obozowych i krematoriów, żwirownia, Zuzela – w zrekonstruowanym drewnianym budynku dawnej szkoły mieści się Muzeum Lat Dziecięcych Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W budynku Muzeum odtworzono mieszkanie państwa Wyszyńskich oraz izbę szkolną z pocz. XX w., której Ksiądz Prymas w latach 1908-1910 był uczniem. Monumentalny neogotycki kościół pw. Przemienienia Pańskiego – gdzie St. Wyszyński został ochrzczony (Sanktuarium bł. Stefana kardynała Wyszyńskiego). Kosów Lacki – neogotycki kościół p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z 1907 r. projektu Józefa Piusa Dziekońskiego, który uwiecznił swoje dzieło na akwareli. Kościół jest największą świątynią w diecezji drohiczyńskiej. W 1964 r. na plebani w Kosowie Lackim Izabella Galicka i Hanna Sygietyńska przypadkowo odkryły jedyny w Polsce obraz „Ekstaza świętego Franciszka”, którego autorstwo przypisuje się hiszpańskiemu malarzowi greckiego pochodzenia Dominikosowi Theotokopulosowi, znanemu jako El Greco. Murowana synagoga – z 1922 r., Mykwa (łaźnia rytualna) wzniesiona w latach 30. XX w., obecnie posterunek policji. Ciekawostką związaną z miejscowością jest też fakt, iż to właśnie w Kosowie mieszkał najdłużej żyjący weteran powstania styczniowego 1863 r. – ppor. Feliks Bartczuk ps. „Piast” (1846-1946). Przyjazd do Lublina ok. 20.30.
Cena: 220,-zł + „co łaska” w kościele w Prostyniu i Kosowie Lackim
20.07.25 MEDYNIA GŁOGOWSKA, ŁAŃCUT
8.00 – wyjazd z Lublina (Plac Zamkowy); MEDYNIA GŁOGOWSKA – ośrodek garncarski, w którym zobaczymy drewniane chaty przechowujące pamięć o życiu ludzi w dawnym, największym w Polsce zagłębiu garncarskim, a we współczesnych ceglanych budynkach duże pracownie, ekspozycje ceramiki, piece garncarskie i sklep z ceramiką. Zwiedzanie z przewodnikiem: Ośrodka Garncarskiego, Galerii p. Władysławy Prucnal oraz kościoła parafialnego pw. Nawiedzenia NMP – wzniesionego w latach 1958–1959 według proj. lwowskiego inż. arch. Wawrzyńca Dayczaka, na zgliszczach spalonej podczas II wojny światowej świątyni z II poł. XIX w. Ceramiczne elementy wystroju świątyni uznano za unikatowe i w 2007 r. kościół wpisano na listę zabytków (wewnątrz kolorowe polichromie na ścianach i sklepieniu nawy głównej oraz naw bocznych). Czas wolny na zakup pamiątek. Jeżeli czas pozwoli chwila na kawę w „Karczmie u Garncarzy” sąsiadującej z zagrodą garncarską. Łańcut – zamek jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Zwiedzanie zamku (reprezentacyjne I piętro), stajni, wozowni, parku. Synagoga – zbudowana w typie wschodnim bożnica jest jednym z najcenniejszych zabytków żydowskiej architektury sakralnej w Polsce (zachowane malowidła i bima). Kościół Farny – świątynia pod wezwaniem św. Barbary została wzniesiona w 1488 r., następnie została zamieniona na zbór protestancki w 1569 r. Spalona i odbudowana w 1624 r. Katolicy odzyskali ją w 1628 r. Obecny wygląd kościół zyskał w wyniku gruntownej przebudowy z lat 1896-1900. Wewnątrz fary na uwagę zasługuje koronowany obraz MB Szkaplerznej cudami słynący oraz chrzcielnica barokowa z czarnego marmuru z II poł. XVII w. oraz rodowe Mauzoleum Potockich z 1899 r. projektu T. Talowskiego (nad wejściem herb Pilawa i płaskorzeźba anioła Chodzińskiego), w kaplicy na ołtarzu marmurowa Pieta Antoniego Popiela. Przyjazd do Lublina ok. 20.30.
Cena: 250,-zł
2.08.25 ŁOWICKIE – DOMANIEWICE, SOBOTA, WALEWICE (PAŁAC)
7.00 wyjazd z Lublina (Plac Zamkowy); Domaniewice – Sanktuarium Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych – barokowa kaplica pw. Nawiedzenia NMP o niepowtarzalnym wystroju, który kolorystyką i zdobnictwem przypomina salę tronową, oryginalny prospekt organowy w kształcie łabędzia, słynący łaskami obraz MB Pocieszycielki Strapionych; Sobota – gotycko-renesansowy kościół śś. App. Piotra i Pawła (wewnątrz m.in. piaskowcowe nagrobki Sobockich – dzieło Santi Gucciego, gotyckie sklepienie gwiaździste, młodopolskie polichromie); nieopodal rzeki Bzury neogotycki zamek Zawiszów z elementami starszego XV-wiecznego zameczku i XVI-wiecznego dworu obronnego wzniesionego przez ród Doliwów-Sobockich, założenie parkowe, pozostałości dawnej gorzelni; Walewice –historyczne miejsce z XVIII-wiecznym klasycystycznym pałacem oraz największą w Polsce stadniną koni rasy półkrwi angloarabskiej. Z Walewickim pałacem związana jest historia tajemniczego romansu Marii Walewskiej i Napoleona Bonaparte. Pałac wraz z parkiem (piękne dęby) stanowi jeden z najcenniejszych i najpiękniejszych układów przestrzennych dawnej siedziby magnackiej w środkowej Polsce. Zwiedzanie wnętrz pałacowych i stadniny koni z przewodnikiem. Przyjazd do Lublina ok. godz. 20:00
Cena: 290,-zł (dodatkowo możliwość zamówienia obiadu dla grupy w cenie 40,-zł/os)
16.08.25 BEŁCHATÓW- ŹRÓDŁO MOCY
6.30 – wyjazd z Lublina (Plac Zamkowy), Żłobnica – taras widokowy odkrywki węgla brunatnego KWB Bełchatów (z tarasu podziwiać można jedną z największych kopalni węgla brunatnego na świecie. Ogromna dziura w ziemi ma ponad 8 km długości i 3 km szerokości. Głębokość odkrywki wynosi ok. 300 m. Kopalnia Bełchatów, oprócz Wielkiego Muru Chińskiego i Kolei Transsyberyjskiej, jest widoczna z kosmosu.); Bełchatów – Muzeum Regionalne (kompleks dworsko-parkowy w stylu późnobarokowym, który powstał w pierwszej poł. XVIII w., kiedy właścicielami bełchatowskich dóbr była rodzina Rychłowskich, herbu Nałęcz). Wokół dworu zachowały się resztki parku z XVIII w., który został przekształcony w pierwszej poł. XIX w. GIGANTY MOCY– to jedna z największych atrakcji turystycznych województwa łódzkiego. Ekspozycja stanowi interaktywne centrum edukacji, które w sposób multimedialny prezentuje proces wytwarzania energii elektrycznej z wykorzystaniem węgla brunatnego, wydobywanego i przetwarzanego przez bełchatowskie giganty mocy, tj. kopalnię węgla brunatnego i elektrownię konwencjonalną. Odwiedzający ekspozycję przeprowadzają doświadczenia z zakresu fizyki i zjawisk elektryczności. Spacerują po dnie morza i odwiedzają las tropikalny, dowiadując się przy tym o poszczególnych fazach formowania się złóż węgla brunatnego. Odwiedzający eksperymentują w generatorze odpowiedzialnym za wytwarzanie prądu, sterują procesem wytwarzania energii oraz podziwiają szczątki mamuta, żyjącego niegdyś na obszarze dzisiejszej odkrywki węgla brunatnego w Bełchatowie. Ekspozycja PGE Giganty Mocy w sposób interaktywny ukazuje ponadto dzieje powstania bełchatowskiej kopalni i elektrowni oraz najnowszą historię Bełchatowa, pokazaną w kontekście działalności bełchatowskiego zagłębia górniczo-energetycznego. Przyjazd do Lublina ok. 21.30.
Cena: 270,-zł
29-31.08.25 KŁODAWSKA SÓL, ZAMKI, KOŚCIOŁY, DOM L.WYCZÓŁKOWSKIEGO I BYDGOWSKI DYNAMIT
7.30 wyjazd z Lublina (Plac Zamkowy); Głogowiec – dom rodzinny Heleny Kowalskiej – św. Faustyny (ob. izba pamięci); Świnice Warckie – kościół parafialny pw. św. Kazimierza – Sanktuarium Urodzin i Chrztu św. Faustyny Kowalskiej (chrzcielnica w której 27 VIII 1905 r. ochrzczono Helenę Kowalską); Kłodawa – Kopalnia Soli – podziemna trasa turystyczna; obiadokolacja, nocleg, śniadanie; Ostromecko – zespół pałacowo-parkowy: rokokowy pałac Mostowskich w którym urządzono Muzeum Fortepianów (druga największa kolekcja w kraju) oraz kolekcja akordeonów, klasycystyczny pałac rodu Schönborn-Alvensleben proj. Karla Fridricha Schinkla, rozległy 36-hektarowy park w stylu włoskim i angielskim (dzieło Petera Josepha Lennégo, wybitnego pruskiego architekta krajobrazu i ogrodnika królewskiego, twórcy ponad 250 ogrodów, w tym m.in. ogrodów Sanssouci w Poczdamie); Czarnowo – gotycki kościół pw. św. Marcina z XIII/XIV w.; Zamek Bierzgłowski – kamienno-ceglany zamek komturów krzyżackich położony na wysokiej krawędzi pradoliny Wisły, składa się z zamku głównego założonego na planie nieregularnego pięcioboku otoczonego międzymurzem i fosą oraz prostokątnego przedzamcza. W arkadzie bramy terakotowy relief z 2. poł. XIII w. przedstawiający rycerza na koniu i towarzyszących mu dwóch pieszych. Dzieło to jest najstarszą zachowaną płaskorzeźbą na terenie dawnego państwa zakonnego; Chełmża – konkatedra Św. Trójcy (XIII w.) – miejsce pochówku wielkich mistrzów krzyżackich w tym Siegfrieda von Feuchtwangena, który przeniósł stolicę Zakonu Krzyżackiego z Wenecji do Malborka w 1309 r., gotyckie gwiaździste sklepienia, gotyckie rzeźby, malowidła i sedilla, renesansowe nagrobki i ambona, barokowe ołtarze (m.in. bł. Juty von Sangerhausen pochowanej w tej świątyni) i epitafia oraz meluzyna będąca jednocześnie …barometrem; gotycka bazylika św. Mikołaja (k. XIII w.); neogotycki ratusz pomniki: Charliego Chaplina (jedyny w Polsce) oraz bł. Juty i bpa Heidenreicha; dom rodzinny bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego – patrona polskich harcerzy; Chrystkowo – zagroda mennonicka z chatą podcieniową z 1770 r. i z bocianim gniazdem na szczycie dachu krytego strzechą, obok obora z unikatową pochylnią służącą do przepędzania żywego inwentarza na piętro w czasie częstych wylewów Wisły. Na tyłach zagrody wzorcowy sad w którym uprawiane są tradycyjne odmiany jabłoni (ponad 40 odmian), śliw węgierek oraz innych owoców; obiadokolacja, nocleg, śniadanie; Bydgoszcz – zwiedzanie miasta: Park Kazimierza Wielkiego z monumentalną fontanną „Potop”, ul. Gdańska – reprezentacyjna ulica bydgoskiego śródmieścia z przykładami architektury XIX i XX w., Plac Teatralny, spichrze szachulcowe nad Brdą, rzeźba „Przechodzący przez rzekę”, stary rynek z ratuszem, gotycka katedra śś. Marcina i Mikołaja (miejsce odkrycia złotego skarbu), Wyspa Młyńska, 18-ty południk, gmach Opera Nova, Dom Leona Wyczółkowskiego (ekspozycja twórczości Leona Wyczółkowskiego); Exploseum – podziemna trasa turystyczna po obiektach fabrycznych koncernu DAG produkującego uzbrojenie i materiały wybuchowe na rzecz machiny wojennej III Rzeszy; obiad na trasie; przyjazd do Lublina ok. 22.30.
Cena: 1.150,-zł + 40,-zł (zwiedzanie kościołów); Zapisy i wpłata zaliczki w wysokości 200,-zł do 27.05.25.
13.09.25 W DOLINIE BUGU I LIWCA – PUSZCZA KAMIENIECKA
7.00 wyjazd z Lublina (Plac Zamkowy); Łochów – zespół pałacowo-parkowy hr. Hornowskich (zwiedzanie: folwark, pałac, muzeum „Skraj Kultury”, wozownia, kuchnia pałacowa, Kamienna Grota, Drewutnia, zabytkowy drewniany kościół z I poł. XX w. pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego, wiaty nad rzeką Liwiec, Galeria Leny Grochowskiej i Wyspa Pisarzy i Poetów w parku pałacowym – kilkanaście drewnianych figur m.in. Józef Ignacy Kraszewski, Maria Konopnicka, Maria Dąbrowska, Henryk Sienkiewicz, Krzysztof Kamil Baczyński i Cyprian Kamil Norwid); Gwizdały – Muzeum Gwizdka (jedyne w kraju i prawdopodobnie w Europie, ponad 1 tys. eksponatów m.in. gwizdki z Australii, Amazonii, Rosji, Ukrainy, Białorusi i innych stron świata. Najstarszy eksponat liczy ok. 400 lat a najmniejszy ma dwa centymetry). Logo Szkolnego Muzeum Gwizdka zostało opracowane przez znanego rysownika Szymona Kobylińskiego. Ew. stop na kawę w pałacowej kawiarni. Loretto – sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej, którego początki sięgają 1928; pomnik i grób bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego; Muzeum Dzwonków (ekspozycja zawiera dzwonki i przedmioty odnoszące się do motywu dzwonu). Są to dzwonki: z porcelany, z węgla, ze szkła, z kryształu, metalowe, z gliny, pasterskie, dzwony kościelne, sygnaturki kościelne, dzwonki mszalne, kolędowe, zwierzęce, dzwonki biurkowe: pulpitowe, recepcyjne, barowe, dzwony z funkcją dekoracyjną – głównie dzwony ze szkła, muszli, drewna, ceramiczne; dzwon przywieziony w 1956 r. z płonącego Budapesztu, kiedy Węgrzy walczyli o wolność, dzwonek pancernika „Admirał Graf von Spee” dzwon replika, którego dźwięk ogłosił niepodległość Stanów Zjednoczonych, pamiątkowy dzwonek z limitowanej serii wykonany z okazji ślubu księżnej Diany i księcia Karola. ew. posiłek dla chętnych ok. 35,-zł/os.
Cena: 200,-zł + 30,-zł na bilety wstępu
28.09.25 MIŃSK MAZOWIECKI 8.00 wyjazd z Lublina (Plac Zamkowy); Mińsk Mazowiecki – historia Mińska Mazowieckiego sięga ponad sześciuset lat. W XIX w. miasto to było zamieszkiwanie przez bardzo dużą społeczność żydowską. Obecnie pozostał po niej tylko cmentarz i jeden z największych kamieni w Treblince. Muzeum Ziemi Mińskiej – siedzibą są pomieszczenia Pałacu Łubieńskich pochodzącego z 1930 r. W muzeum prezentowane są przepiękne obrazy nawiązujące historią do miasta Mińska, oraz pamiątki, które związane są z Ochotniczą Strażą Pożarną. Muzeum posiada w swych zbiorach również zbiory kartograficzne, medalierskie oraz sztuki. Muzeum 7. Pułku Ułanów Lubelskich – ta piękna willa została wzniesiona na pocz. XX w. dla doktora Jana Huberta, był to doktor nauk medycznych, aktywny działacz społeczny oraz założyciel gimnazjum męskiego. Pełnił on także funkcje zastępcy dyrektora Kuratorium Polskiej Macierzy Szkolnej. Willa również przyjmowała sławne osobowości takie jak Stefan Żeromski, który był spokrewniony z żoną doktora. Do lat 80-tych mieścił się tu Polski Czerwony Krzyż. Najstarsza w Polsce sosna Wszebora. Wiek sosny określa się na 360 lat. Jej wysokość to 22 m i ma 360 cm obwodu pnia. Pałac i park Dernałowiczów – zabytkowy zespół pałacowy składający się z pięknego pałacu oraz otaczającego go dużego parku. Pałac posiada chronione elementy z XVII, XIX i XX w. Obecnie jest on siedzibą Miejskiego Domu Kultury. Kościół parafialny pw. Narodzenia NMP – jest przykładem architektury sakralnej kilkukrotnie poddanej przebudowie. Pierwotnie wzniesiony w stylu gotyckim, w XIX w. przebudowa klasycystyczna według projektu Henryka Marconiego. Dzisiejsza forma kościoła to efekt przebudowy przeprowadzonej w latach 1907-1911 według projektu Józefa Piusa Dziekońskiego w stylu neobarokowym. W ołtarzu głównym przepiękny XVII-wiecznym Krucyfiks rzeźbiony w drzewie, W ołtarzu bocznym wizerunek Matki Boskiej Anielskiej zw. też Matką Boską Mińską lub Panią Hallera. Ew. grób słynnej Kasztanki umiłowanej przez Józefa Piłsudskiego, który jest na terenie Oddziału Specjalnej Żandarmerii Wojskowej. Były tu stajnie 7 Pułków Ułanów Lubelskich. Spacer z przewodnikiem po cmentarzu żydowskim w Mińsku. Przyjazd do Lublina ok. 21.00. Cena: 180,-zł + 10,-/os za usługę przewodnika
11-12.10.25 LANCKORONA, KALWARIA ZEBRZYDOWSKA, SUCHA BESKIDZKA, WADOWICE 6.30 wyjazd z Lublina (Plac Zamkowy); Lanckorona – zwana Miastem Aniołów to niewielka wieś, która oferuje masę zabytków i unikalny klimat. Jej urokliwa lokalizacja nad rzeką Skawinką kusi drewnianą architekturą, pysznym jedzeniem, atmosferą powolności i artystycznym klimatem. Całość zaś otaczają sielskie i malownicze pejzaże. Zabytkowy rynek z oryginalną drewnianą zabudową z XIX w., Muzeum Etnograficzne Ziemi Lanckorońskiej – ekspozycja historyczno-etnograficzna (m.in. archeologiczne pozostałości z zamku, pamiątki po konfederatach barskich, wyposażenie dawnych gospodarstw, rękodzieło ludowe), kościół pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela ufundowany przez króla Kazimierza Wielkiego (wewnątrz cenne ołtarze, obrazy, polichromie); wejście na szczyt Góry Lanckorońskiej skąd można zobaczyć ruiny dawnej XIV-wiecznej warowni granicznej powstałej niegdyś na życzenie Kazimierza Wielkiego, siedziby starostów lanckorońskich – miejsce oporu konfederatów barskich, wysadzonej w powietrze przez Austriaków w XIX w.; Kalwaria Zebrzydowska – zespół sanktuarium pasyjno-maryjnego wpisanego w 1999 r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO – zwiedzanie późnobarokowej bazyliki MB Anielskiej w której przechowywany jest słynący łaskami obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej; Zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg; możliwość uczestnictwa we mszy św. (godz. 6.30), śniadanie; Sucha Beskidzka – renesansowy zamek suski zwany „Małym Wawelem”, park zamkowy; Karczma „Rzym” – zabytek architektury drewnianej; Wadowice – Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II, bazylika ofiarowania NMP oraz inne obiekty związane z postacią Karola Wojtyły (m.in. słynąca z kremówek dawna cukiernia Karola Hagenhubera, dawna szkoła powszechna oraz gimnazjum im. Marcina Wadowity);obiad; przyjazd do Lublina ok. 22.00. Cena: 630,- zł (Zapisy i wpłata zaliczki w wysokości 200,-zł do 29.07.25)
25.10.25 POLUDNIOWOROZTOCZAŃSKI PARK KRAJOBRAZOWY – (kraina skamieniałych drzew, drewnianych cerkwi i zaginionych wiosek) 7.00 wyjazd z Lublina (Plac Zamkowy); Hrebenne – trzykopułowa drewniana cerkiew z 1700 (cenna polichromia i ikonostas z XVII-XVIII w.); Siedliska – kościół paraf. Narodzenia NMP fund. Pawła Sapiehy, w otoczeniu dzwonnica, grota MB i ołtarz polowy wykonane ze „skamieniałych drzew” oraz egzotyczne okazy glediczji trójcierniowej, kapliczki św. Floriana, św. Jana Pawła II, św. Antoniego, św. Huberta, św. Mikołaja oraz Matki Bożej na wodzie (miejsce objawień), wzgórze tatarskie z krzyżem – pamiątka bitwy hetmana Jana Sobieskiego z Tatarami w 1672 r., liczne pomnikowe drzewa, Muzeum Skamieniałych Drzew oraz plantacja cypryśnika błotnego (rośliny przypominającej rosnące przed 13-14 milionami lat cyprysowate z których powstały „skamieniałe drzewa”), murowana cerkiew św. Mikołaja w stylu ukraińskim narodowym (łącznie spacer po miejscowości ok. 1,8 km); Prusie – drewniana cerkiew greckokatolicka (XIX w., ob. świątynia katolicka) – wewnątrz zachowane częściowo oryginalne wyposażenie: bogaty wystrój malarski oraz nietypowo zawieszony pod kopułą ikonostas, obok drewniana dzwonnica z nadwieszonymi izbicami; wycieczka terenowa dł. ok. 7 km: na trasie m.in. Krągły Goraj (najwyższe wzniesienie woj. lubelskiego), Długi Goraj (bunkier Linii Mołotowa), Monastyr (dawna pustelnia św. Brata Alberta, pozostałości klasztoru oo. bazylianów); powrót do Lublina ok.19:30. Cena: 170,-zł (Uwaga, strefa przygraniczna, potrzebne dokumenty tożsamości!)
8.11.25 SZLAKIEM UNITÓW PODLASKICH
8:00 – wyjazd z Lublina (Plac Zamkowy), Ostrówki – drewniany barokowy kościół pw. św. Stanisława (XVIII w.); Szóstka – dawna cerkiew zbudowana w stylu moskiewskim; Drelów – dawna cerkiew unicka (XIX w.), miejsce prześladowań unitów podlaskich w 1874 r.; Witoroż – zespół drewnianej architektury sakralnej z końca XVIII obejmujący – dawną cerkiew unicką, dzwonnicę, ogrodzenie; Przegaliny Duże – drewniany kościół Opieki NMP z 1820 r. (dawna świątynia unicka) z tkanym obrazem Matki Bożej; pałacyk Szaniawskich (II. poł. XIX w.) – należał m.in. do pasjonata astronomii i meteorologii Władysława Szaniawskiego; Kolembrody – drewniany kościół Nawiedzenia NMP (1935 r.); sanktuarium maryjne; lasy kolembrodzkie były miejscem tajnych misji prowadzonych przez księży katolickich dla unitów, w jednej z ostatnich udział wziął jako dziennikarz Władysław Reymont; Komarówka Podlaska – Regionalna Izba Pamięci Narodowej, w której znajduje się wiele eksponatów związanych z Ziemią Komarowską; przyjazd do Lublina ok. godz. 18:30-19:00.
Cena: 140,-zł
22.11.25 RZESZÓW – STOLICA PODKARPACIA Z „DRAPACZEM CHMUR” I PLATFORMĄ WIDOKOWĄ NA ZAKOŃCZENIE SEZONU
7.00 – wyjazd z Lublina (Plac Zamkowy); Rzeszów – zwiedzane miasta: słynna okrągła kładka (unikat w skali kraju), kościół bernardynów – sanktuarium maryjne, kościół farny, rynek z okazałym eklektycznym ratuszem oraz domem Esterki, Plac Cichociemnych, ulica 3-go Maja – reprezentacyjny deptak, popijarski kościół pw. Świętego Krzyża, Muzeum Diecezjalne, zamek Lubomirskich (ob. sąd) posadowiony na XVI-wiecznych fortyfikacjach bastionowych, secesyjne kamienice przy Alei pod Kasztanami, letni pałac Lubomirskich, Plac Armii Krajowej z fontanną multimedialną. Po drodze liczne upamiętnienia i pomniki m.in. Jana Pakosławica – założyciela miasta, Tadeusza Kościuszki, Adama Mickiewicza, płk. Łukasza Cieplińskiego, mjr Leopolda Lisa-Kuli, Tadeusza Nalepy, rzeszowski drapacz chmur „Olszynki Park” – najwyższy budynek mieszkalny w Polsce o wys. 220 m! (przeszklona platforma widokowa, która pozwoli turystom podziwiać panoramę Rzeszowa. Dodatkową atrakcją będzie przeszklona zewnętrzna winda, która dostarczy niezapomnianych wrażeń podczas wjazdu na górę – planowane otwarcie koniec maja 2025 r.). Pijalnia Czekolady – poczęstunek dla każdego filiżanka pitnej czekolady (z możliwością dodatków)poza tym możliwość zakupu czekoladowych pamiątek oraz dodatkowe atrakcje: palmiarnia, duża makieta kolejowa, czekoladowa fontanna oraz taśmociąg sufitowy, którym dostarczane są zamówienia klientom. Przyjazd do Lublina ok. 20.00.
Cena: 195,-zł + 10,-zł/os (Muzeum Diecezjalne) + bilet dla chętnych na platformę widokową
Kalkulacje w/w wycieczek zrobione są na podstawie cen obecnie obowiązujących – mogą ulec zmianie.
Pani Ela Rojewska świetna znawczyni tematu. Od lat jeżdżę z Nią na wycieczki i nigdy nie żałowałam żadnego wyjazdu.
POLECAM dla wszystkich, zarówno starszych jak i młodzież, znajdą dla siebie coś ciekawego!!
Dobrzy, przygotowani Przewodnicy i Pani Ela, która pilnuje żeby wszystko było jak trzeba.
Barbara Węgłowska z Lublina
Wizyta na Południowym Podlasiu brzmi absolutnie zachwycająco! Te miejscowości i ich zabytki są prawdziwymi klejnotami naszego kraju. Wyjątkowo urzekła mnie informacja o pałacu Potockich, który po rewitalizacji stał się jednym z dziesięciu najpiękniejszych rezydencji w Europie. Wyobrażam sobie, jak niesamowity musi być jego wnętrze. Chciałabym zobaczyć aranżację pomieszczeń, jak zostały ustawione meble i w jakim stylu są one utrzymane. Czy to tradycyjne, odrestaurowane antyki czy może zostały wprowadzone nowoczesne akcenty? Ciekawe też, jak wykorzystano oświetlenie w tak historycznym miejscu, czy stawiano na tradycyjne żyrandole, czy może na nowoczesne lampy? Ogólnie mówiąc, każda rezydencja i zabytek wspomniany w tym tekście jest unikalny i wartościowy, ale pałac Potockich w szczególności jest ciekawy. Inspirujące jest to, jak nasze dziedzictwo kulturowe łączy się z aranżacją wnętrz i historią mebli. Czekam na więcej takich relacji z podróży po naszym kraju.