Archiwum ofert

26.11.22 WARSZAWA
7.30 wyjazd z Lublina (Pl. Zamkowy), WarszawaZamek Królewski wystawa „Sentymentalny reporter” obrazy Jana Piotra Norblina. Z wykształcenia batalista, z zamiłowania rembrandtysta, z powołania dworsko-sielankowy dekorator. Uważany za ojca polskiego malarstwa rodzajowego i jednego z czołowych artystów epoki stanisławowskiej. Choć Jan Piotr Norblin był Francuzem, to właśnie nad Wisłą w pełni rozwinął skrzydła swojego talentu. Jego prace do dziś oczarowują wirtuozerią i lekkością kreski oraz pełnym wdzięku kolorytem. Stanowią przy tym cenne źródło wiedzy na temat wydarzeń politycznych i życia codziennego różnych warstw społecznych w Rzeczypospolitej drugiej połowy XVIII w.
Wystawa „W 300 rocznicę urodzin malarza” Bernardo Belletto – znajdą się na niej dzieła Bernarda Bellotta między innymi z National Gallery i British Museum w Londynie, Kunsthistorisches Museum w Wiedniu, J.P. Getty Museum w Los Angeles, Fitzwilliam Museum w Cambridge, Manchester Gallery of Art, Museo Capodimonte w Neapolu, Pinacoteca del Castello Sforzesco w Mediolanie, Musei Reali w Turynie oraz Gemäldegalerie Alte Meister w Dreźnie.
Na wystawie znajdą się obrazy, grafiki i rysunki najbardziej charakterystyczne dla poszczególnych okresów twórczości Canaletta. Pierwszą ich część stanowią prace z czasu młodości spędzonej w Wenecji i z okresu podróży do innych miast włoskich: Florencji, Mediolanu, Rzymu, Werony. Druga poświęcona jest pobytowi artysty w Dreźnie, gdzie pracował dla dworu Wettinów ponad dwadzieścia lat. Ostatni okres życia i twórczości malarza przypadł na Warszawę, gdzie artysta pracował dla króla Stanisława Augusta i przedstawicieli arystokracji. W Zamku Królewskim w Warszawie, w sali zaprojektowanej na zamówienie polskiego króla, do dzisiaj można podziwiać zespół 22 wedut Warszawy i okolic, stanowiący największą istniejącą serię obrazów Bellotta.
Muzeum Narodowe – wystawa „Przesilenie. Malarstwo Północy 1880–1910” przygotowana we współpracy z Göteborgs konstmuseum. Jej efektem jest pierwsza w tej części Europy przekrojowa wystawa sztuki nordyckiej przełomu XIX i XX w.
Narracja wystawy jest skoncentrowana wokół kilku zagadnień charakterystycznych dla sztuki północy, takich jak: natura i związane z nią ludzkie życie i praca, dom i rodzina, mity i legendy narodowe, pejzaż symboliczny oraz „wnętrze” człowieka. Przedstawione zostaną również dwa zjawiska z pogranicza kultury artystycznej i życia społecznego: działalność kobiet malarek i kolonii artystów w Skagen.
Na wystawie zobaczymy dzieła najistotniejszych twórców ze Szwecji, Danii, Norwegii, Finlandii i Islandii, które przybliżą polskiej publiczności historię i kulturę tych krajów. Pokaz zostanie wzbogacony o wybrane obrazy polskich artystów tego czasu, by zwrócić uwagę na zaskakujące podobieństwa między malarstwem polskim i nordyckim w zakresie tematyki, konwencji przedstawiania i źródeł inspiracji. Przyjazd do Lublina ok. 19.30.
Cena: 205,-zł

12.03.23/NIEDZIELA/ STALOWA WOLA: MUZEUM COP, KRYPTY KLASZTORU KAPUCYNÓW ORAZ OKOLICZNE DWORY I PAŁACE

8:00 – wyjazd z Lublina (Plac Zamkowy); KOTOWA WOLA – dwór powstały z inicjatywy podkomorzego Kajetana Kraińskiego w 1774 r. Ostatnim właścicielem był Jan Konstanty Witalis Horodyński; GRĘBÓW – zespół pałacowo-parkowy Dolańskich; STALOWA WOLA – ROZWADÓW – kościół i klasztor o.o. Kapucynów z niedawno udostępnionymi kryptami grobowymi Lubomirskich!!!, które przez długie lata były niedostępne (opowieść o Lubomirskich i tajemnicach ich pochówku – przewodnik miejscowy); Muzeum Regionalne – galeria malarstwa Alfonsa Karpińskiego, jednego z czołowych twórców okresu Młodej Polski oraz niezwykłej wystawy czasowej, której motywem przewodnim jest RÓŻA. Ponad 150 obiektów – obrazów, tkanin, ceramiki artystycznej i użytkowej, bibelotów, elementów ubiorów, naczyń i rzemiosła przybliży nam bogactwo zastosowań i atrakcyjność róży wśród twórców i użytkowników. STALOWA WOLA – nowe Muzeum COP w pięknych wnętrzach modernistycznej hali warsztatowej, na przestrzeni 2000 m2 w nowoczesny sposób zostanie zaprezentowana po raz pierwszy w Polsce w tak szerokim zakresie historia narodzin, rozwoju i dzisiejszej kondycji niezwykłego fenomenu gospodarczego jakim był Centralny Okręg Przemysłowy; Przyjazd do Lublina ok. 19.30 – 20.00.

Cena: 160,-zł

Dodaj komentarz