Archiwum ofert

5.04.25 ŁUKÓW I REZERWAT JATA – TRASA PRZYRODNICZO-HISTORYCZNA
7.00 wyjazd z Lublina (Plac Zamkowy); Łuków – barokowy kościół pw. Podwyższenia Krzyża Św. przy dawnym klasztorze oo. bernardynów, barokowa kolegiata pw. Przemienienia Pańskiego, zabudowania dawnego klasztoru i szkoły pijarów, klasycystyczny konwikt Szaniawskich ob. Muzeum Regionalne (zbiory obejmują: twórczość i rzemiosło ludowe (dywany dwuosnowowe, wycinanki, ceramika, rzeźba), narzędzia gospodarskie, malarstwo (Józef Pankiewicz, Leon Wyczółkowski, artyści lokalni), kolekcja paleontologiczna – liczne amonity odnajdywane w Łukowie i okolicach miasta w tzw. krach jurajskich), Rynek Główny i kamienice w centrum miasta, liczne pomniki i tablice pamiątkowe, m.in. Jana Pawła II, Henryka Sienkiewicza, powstańców styczniowych; Klimki – rekonstrukcja obozu partyzanckiego AK – opracowanie koncepcji ścieżki edukacyjnej oraz treści merytoryczne zostały przygotowane przez lubelskiego historyka dr. Mariusza Sawę (przejście ~600 m), fakultatywnie jak czas pozwoli – pomnik ks. Stanisława Brzóski – kapelana i ostatniego żołnierza Powstania Styczniowego (dojście 2 km).
Piesza wycieczka po rezerwacie przyrody Jata (trasa dł. ~8 km) – najstarszym w woj. lubelskim powstałym w 1933 r. Trasa wiedzie wygodnymi ścieżkami i kładkami przez mający cechy lasu pierwotnego kompleks leśny z cennymi siedliskami m.in. boru jodłowego występującego poza granicami naturalnego występowania. Na ścieżce znajdują się tablice edukacyjne, drewniane rzeźby zwierząt zamieszkujących tutejsze lasy, upamiętnienia żołnierzy walczących podczas II WŚ oraz wygodne miejsca do odpoczynku.
Przyjazd do Lublina ok. godz. 19:30.
Warto zabrać kijki nordic-walking, trasa po rezerwacie Jata dł. ok. 8 km – możliwość zatrzymania się w wiacie w połowie trasy (dla osób o słabszej kondycji).

8.03.25 WARSZAWA
7.00 – wyjazd z Lublina (Plac Zamkowy); Warszawa – Fabryka Czekolady E.Wedel – jedno z najciekawszych muzeów powstałych w ostatnich latach, ukazujące innowatorów z przeszłości w nowoczesnym, multimedialnym wydaniu. Podczas wizyty goście stają się odkrywcami, zdobywając wiedzę na temat procesu powstawania czekolady. To interaktywne muzeum opowiadające słodkie dzieje czekolady, inspirowanie również niezwykłą historią rodziny Wedlów, która stworzyła to wyjątkowe miejsce. Goście mogą aktywnie uczestniczyć w tym niezwykłym przeżyciu i doświadczać go wszystkimi zmysłami! W trakcie zwiedzania przewidziane są degustacje czekolady i nie tylko.
Po zwiedzaniu przejście do sklepu z czekoladowymi pamiątkami , w którym można kupić czekoladę przygotowaną wg receptury specjalnie stworzonej dla Fabryki Czekolady, szeroki asortyment gadżetów – kubków, koszulek, magnesów, ale też i specjalnie dla Fabryki Czekolady skomponowanej linii kosmetyków.
Zamek Królewski – „Gabinet sztuki europejskiej” – arcydzieła z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenków w Kijowie. Gabinetami sztuki w XVII i XVIII w. nazywano pokoje, w których arystokraci i zamożni mieszczanie eksponowali swoje prywatne kolekcje obrazów, rzeźby czy rzemiosła artystycznego. Dostęp do nich mieli jedynie wybrani. Praktyka ta jednak znacząco przyczyniła się do rozwoju kultury odbioru sztuki w Europie, a ostatecznie – dała początek muzeom. Wystawa prezentuje 37 dzieł sztuki europejskiej pochodzących z największej i najcenniejszej kolekcji artystycznej w Ukrainie.
Na wystawie znajdują się dzieła sztuki włoskiej, holenderskiej, flamandzkiej, francuskiej czy hiszpańskiej, w tym sygnowane przez takich mistrzów jak Peter Paul Rubens, Bernardo Bellotto czy Juan de Zurbarán. Zróżnicowana jest także tematyka przedstawień – od portretu przez martwe natury i pejzaże po sceny o tematyce antycznej.
Osobny dział stanowią polonika, spośród których na szczególną uwagę zasługuje Portret Stanisława Augusta w stroju Henryka IV, namalowany przez Louise-Elisabeth Vigee-Le Brun w 1797 r. Przedstawienie to jest jednym z ostatnich portretów władcy wykonanych przed śmiercią. Po raz pierwszy po dwustu latach goszczą też na Zamku dwa obrazy z kolekcji ostatniego króla Polski, wywiezione w głąb Rosji na początku XIX w. i długo uznawane za zaginione.
Wystawa prezentowana jest w przestrzeni Biblioteki Królewskiej, jedynym oryginalnym wnętrzu Zamku Królewskiego, które przetrwało II wojnę światową. Miejsce to tworzy istotny kontekst dla wystawy jako namacalny symbol przetrwania skarbów kultury w obliczu pożogi wojennej.
Po zwiedzaniu czas wolny lub wejście na taras widokowy (wieża kościoła św. Anny – dodatkowo płatne 10,- norm., 7,- ulg) lub przejazd na taras widokowy w biurowcu „FOREST” wzniesionym w miejscu dawnej fabryki koronek – z góry dobrze widać, jak zmienia się miasto. Nieopodal widać imponujące wieże kościoła Św. Karola Boromeusza i 44-hektarowy teren Starych Powązek. Widok na wyspę śródmiejskich „drapaczy chmur”, którą stąd widać jak na dłoni. Cały kompleks – zgodnie z nazwą – pełen jest zieleni, która wypełnia również wewnętrzny, otwarty dziedziniec. Cena: 255,-zł/os

23.03.25 KONSTANICN-JEZIORNA –WYSTAWA KISLINGA, WARSZAWA – SANKTUARIUM I MUZEUM ANDRZEJA BOBOLI, MUZEUM GEOLOGICZNE PIGiB 7.45 – wyjazd z Lublina (Plac Zamkowy); Konstancin-Jeziorna – Willa La Fleur: wystawa „Kisling. Lśnienie Montparnasse’u” poświęcona jest pochodzącemu z Krakowa Kislingowi, który jest legendą środowiska Szkoły Paryskiej i zarazem jednym z najbardziej znanych malarzy paryskiego Montparnasse’u 1. poł. XX w. Według krytyka i poety André Salmona Kisling stał się „królem Montparnasse’u” na długo przed złotymi latami tej dzielnicy. Na wystawie będzie można obejrzeć  bardzo wczesne prace artysty, jak i zarazem te późniejsze, tworzone w Stanach Zjednoczonych i powojennej Francji. Jest to największa w Polsce monograficzna ekspozycja prac tego artysty (ponad 150 prac Kislinga z całego okresu jego twórczości z kolekcji polskich i zagranicznych). Całość wystawy dopełniają także fotografie, memorabilia oraz prace artystów związanych z Kislingiem, takich jak Amedeo Modigliani czy Józef Pankiewicz. Ważnym elementem jest także historyczne nagranie z legendarnego pojedynku na szable pomiędzy Kislingiem a malarzem Leopoldem Gottliebem w 1914 r. Warszawa – Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego i Instytutu Badawczego – powstało w 1919. Mieści się w zabytkowym gmachu wybudowanym w latach 1925–1930 według projektu Mariana Lalewicza. W Muzeum znajduje się 8 tematycznych wystaw stałych: Materia Ziemi, Historia Polski w kamieniu pisana, Surowce mineralne Polski, Skamieniały Świat, Magmatyzm, Sedymentacja i diageneza, Metamorfizm, Procesy krasowe. Ponadto w głównej sali wystawowej umieszczono zmontowane szkielety mamuta włochatego i nosorożca włochatego z Górnego Śląska, niedźwiedzia jaskiniowego z jaskiń ojcowskich. Znajduje się tam również model dinozaura wykonany przez Martę Szubert i nazywany zwyczajowo Dyziem. W muzeum tym wystawione są tropy dinozaurów znalezione w pobliżu Gór Świętokrzyskich. Sanktuarium św. Andrzeja Boboli – od 1938 r. jest tu przechowywana srebrna trumna z ciałem patrona Polski i Archidiecezji Warszawskiej, Muzeum św. Andrzeja Boboli – historia życia, męczeństwa i kultu świętego (wolne datki); ewentualnie gdy czas pozwoli w drodze powrotnej przejazd do Lasu Kabackiego – pomnik katastrofy lotniczej samolotu pasażerskiego „Kościuszko” z 1987 r. i piesze przejście przez rezerwat Las Kabacki (dł. ok.4 km). Przyjazd do Lublina ok. 20.00-20.30. Cena: 240,-zł

23.11.24 MUZEALNA WARSZAWA

8.00 wyjazd z Lublina (Plac zamkowy);  WarszawaKopiec Powstania Warszawskiego – sztuczne wzniesienie na Mokotowie. Na szczycie kopca wznosi się kilkumetrowy symbol Polski Walczącej (symbol powstańców). Po dwóch stronach pomnika są dwie tablice pamiątkowe. Jedna z nich jest poświęcona pamięci żołnierzy Armii Krajowej a druga twórcy tego pomnika, czyli ppłk. Eugeniuszowi Ajewskiemu (żołnierz AK – pseudonim „Kotwa”, architekt, sędzia bokserski). Na szczyt prowadzą schody nazwane  Aleją Godziny „W”, a drodze na szczyt towarzyszą ułożone wzdłuż schodów małe drewniane krzyże. Muzeum Wojska Polskiego w Cytadeli Warszawskiej. Poza salami ekspozycyjnymi, znajdują się w nim magazyn eksponatów oraz nowoczesne sale multimedialne. Jedyne muzeum w Polsce, w którym można zapoznać się z historią Wojska Polskiego od jego początków przypadających na wiek X do końca II wojny światowej. Zobaczyć tu można m.in. relikwiarz gotycki zdobyty w bitwie pod Grunwaldem w 1410 r., zbroje i hełmy jak szyszak z X-XI w. wykonany z blachy złoconej i należący do woja Mieszka I lub Bolesława Chrobrego, szable, miecze oraz mundury należące do Marszałka Józefa Piłsudskiego czy generała Władysława Sikorskiego. Muzeum Narodowe –  wystawa czasowa „Józef Chełmoński 1849–1914” – w historii sztuki polskiej Józef Chełmoński należy do najwyżej cenionych malarzy, a jego twórczość zajmuje miejsce szczególne. Wykreowane przez niego wizje natury, widoki wsi i sceny z życia jej mieszkańców od przeszło stu lat są uznawane za kwintesencję „polskości” w malarstwie XIX i pocz. XX w. Odznaczał się znakomitym zmysłem obserwacji i zdolnością zapamiętywania najbardziej ulotnych wrażeń, które następnie utrwalał na płótnie. Układ wystawy odzwierciedla najważniejsze dziedziny malarskich zainteresowań Chełmońskiego: ukaże go jako kronikarza codziennego życia wsi, artystę zafascynowanego końmi, ich urodą, charakterem, żywiołową dynamiką ruchu, wreszcie jako wrażliwego obserwatora natury, dostrzegającego także duchowy, religijno-mistyczny wymiar jej bytu. Tak zaprojektowana ekspozycja stworzy okazję do nowego, krytycznego spojrzenia na malarstwo Chełmońskiego. W drodze powrotnej nietypowe zakończenie sezonu!!! Przyjazd do Lublina ok. 20.00.

9.11.24 POLESIE LUBELSKIE: PARCZEW, AUGUST ZAMOYSKI, KARP W SIEMIENIU

6.30 –wyjazd z Lublina (Plac Zamkowy); Parczewspacer po centrum miasta: Plac Wolności – zrewitalizowany dawny rynek z pomnikiem królewskiego jelenia, modernistyczna hala targowa, zespół synagogalny, dawna szkoła carska, neogotycka bazylika św. Jana Chrzciciela (sanktuarium „Madonny z gruszką”); JabłońMuzeum Augusta Zamoyskiego – właściciela majątku Jabłoń i jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy XX w. (muzeum odnowione po gruntownym remoncie); pałac Zamoyskich wzniesiony przez wiedeńskich architektów w stylu neogotyku angielskiego (z zewnątrz); kościół parafialny św. Tomasz z Villanuev’a; Horodyszczezespół dworsko-parkowy Frankowskich i Horodyskich wzniesiony na pocz. XIX w. wg koncepcji włoskiego architekta Antonio Corazziego; przerwa na kawę; dla chętnych krótka wizyta w Wisznicach – zabytkowy cmentarz na którym pochowano m.in. krewnych pisarza J.I. Kraszewskiego i gen. Kazimierza Sosnkowskiego oraz powstańców styczniowych; Kolano – eklektyczny pałacyk Łubieńskich (poł. XIX w.); Siemieńzespół dworsko-parkowy Zaorskich, w dworze z pocz. XX w. znajduje się Izba Pamięci Rybactwa; za dodatkową opłatą możliwość poczęstunku – zupa rybna i smażona ryba z własnego Gospodarstwa Rybackiego). Przyjazd do Lublina ok. 19.00.

19.10.24  SZLAKIEM RODU KRASIŃSKICH I ŚW. STANISŁAWA KOSTKI PO PÓŁNOCNYM MAZOWSZU

7.00 – wyjazd z Lublina (Plac Zamkowy), Krasne – późnorenesansowy kościół parafialny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (polichromie Sebastiana Ecksteina, liczne nagrobki i epitafia, Mauzoleum Krasińskich) wybudowany w XVI w. z funduszy podkanclerzego Franciszka Krasińskiego, plebania proj. Antoniego Solariego z 1763 r.; Muzeum Rodu Krasińskich (m.in. obrazy przedstawicieli tego rodu I obraz „Bitwa pod Ostrołęką”, poza tym pamiątkowe zdjęcia i gabloty z zabytkowymi przedmiotami związanymi z historią rodu Krasińskich) w neogotyckiej wieży w dawnym zespole pałacowo-parkowym (wcześniej muzeum Marcelego Nowotki, który tu się urodził i mieszkał); pozostałości po zespole pałacowo-parkowym Krasińskich, fakultatywnie: Stadnina Koni „Krasne”. Zielona – drewniany kościół pw. św. Mateusza z XVIII w., wewnątrz rokokowe ołtarze, chrzcielnica w kształcie muszli i polichromia proj. Józefa Mehoffera; Przasnysz – gotycki kościół farny Wniebowzięcia NMP z XV w.- najdawniejsza świątynia Przasnysza, w której ochrzczono św. Stanisława Kostkę (kaplica Kostków), gotycka dzwonnica z XV w.; pobernardyński zespół klasztorny z gotyckim kościołem św. Jakuba i św. Anny wybudowany z inicjatywy kasztelana zakroczymskiego Pawła Kostki (brata św. Stanisława), obecnie sanktuarium maryjne prowadzone przez ojców Pasjonistów; Rostkowokościół parafialny wystawiony wg tradycji w miejscu urodzenia św. Stanisława Kostki. W ołtarzu głównym rzeźba św. Stanisława Kostki odbierającego z rąk Matki Bożej Dzieciątko Jezus – pamiątki po świętym; (lipa, pod którą zgodnie z legendą modlił się święty i leży kamień z odciskiem jego stopy, relikwie);   przyjazd do Lublina ok. 21.00.

5-6.10.24 REZYDENCJE KSIĄŻĘCE GÓRNEGO ŚLĄSKA I SZTOLNIA CZARNEGO PSTRĄGA

6.30 – wyjazd z Lublina (Plac Zamkowy);  Miasteczko Śląskie – drewniany kościół z 1666 r. zachowany dawny wystrój z „graffiti” sprzed 350 lat; Nakło ŚląskiePałac Donnersmarcków z poł. XIX w. w stylu neogotyku angielskiego z neoromańską wieżą, park pałacowy; Świerklaniec – „Dom Kawalera” z pocz. XX w., jedyna pozostałość po „Śląskim Wersalu” – pałacu księcia Guido Henkel von Donnersmarck, dawny kościół pałacowy i mauzoleum książąt Henkel von Donnersmarck wybudowane na wzór berlińskiego Monbijou. Całość założenia ulokowana w rozległym parku krajobrazowym (154 ha); położonym nad zbiornikiem Kozłowa Góra. W centrum parku sadzawka, amfiteatr i efektowne dzieła francuskiego rzeźbiarza Emanuela Fremieta – fontanna „Trzy Gracje” (wzorowana na paryskiej z obserwatorium) oraz kompozycje rzeźbiarskie przedstawiające walczące ze sobą zwierzęta; Piekary Śląskiebazylika Najświętszej Maryi Panny i św. Bartłomieja – największe na Śląsku miejsce pielgrzymkowe związane z kultem maryjnym, kalwaria, Kopiec Wyzwolenia – usypany w 250. rocznicę przemarszu przez Piekary wojsk króla Jana III Sobieskiego pod Wiedeń, rozległa panorama na większą część Aglomeracji Górnośląskiej (widoczna m.in. bazylika i kalwaria w Piekarach Śl., Huta Katowice, Radiostacja w Gliwicach), a przy dobrej widoczności można dojrzeć pasma Beskidów, Sudetów a nawet Tatry!; obiadokolacja, nocleg, śniadanie; Tarnowskie Góry – „Sztolnia Czarnego Pstrąga” – przepływ łodziami podziemnym wyrobiskiem kopalni ołowiu i srebra; jedyną w Polsce wciąż działającą sztolnię odwadniającą i jeden z najdłuższych w Europie podziemnych przepływów łodziami. Stare Tarnowice – renesansowy zamek Wrochemów z dziedzińcem i arkadowymi krużgankami (XVI w.); Brynekzespół pałacowo-parkowy Rosenthalów i Donnersmarcków w którego skład wchodzą eklektyczny pałac z dwoma cebulastymi wieżami (XIX w.), rozległy park krajobrazowy z ogrodem botanicznym, budynki gospodarcze – wieża wodna, stajnia, wozownia, maneż; lub: Koszęcin – dawny pałac książąt Hohenlohe-Ingelfingen (2. poł. XVIII w.) ob. siedziba Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny; obiad; przyjazd do Lublina ok. 21.30.

21.09.24  POŁUDNIOWA LUBELSZCZYZNA

8.00 – wyjazd z Lublina (Plac Zamkowy); Jabłonnapałac rodziny Vetterów z pocz. XX w. z cennym XIX- wiecznym parkiem (z zachowanym układem kompozycyjnym charakterystycznym dla założeń ogrodowych tego okresu); Goraj – rynek – historia tej dawnej prywatnej miejscowości należącej do Dymitra z Goraja i jego potomków; barokowy kościół pw. św. Bartłomieja Apostoła z XVIII w.; Nadrzeczekapliczka z pięknymi obrazami autorstwa Jerzego Dudy-Gracza (wnętrze kapliczki wypełnione jest postacią Jezusa – cykl obrazów Jerzego Dudy-Gracza przedstawia Drogę Krzyżową, skupiając się na twarzy cierpiącego Chrystusa. W centrum widnieje drewniana rzeźba Jezusa Frasobliwego). Fundacja KRESY 2000 – Dom Służebny Polskiej Sztuce Słowa, Muzyki i Obrazu prowadzony przez Alicję Jachiewicz i Stefana Szmidta (możliwość zamówienia kawy lub herbaty); BiłgorajMiasteczko Na Szlaku Kultur Kresowych; cerkiew Prawosławna p.w. Św. Jerzego jest pomnikiem smutnych i tragicznych wydarzeń z 1938 r., upamiętniającym akcję burzenia cerkwi prawosławnych na Chełmszczyźnie i południowym Podlasiu. Józefów – rynek z jedną  z największych atrakcji turystycznych miasta – fontanną na rynku (fontanna przedstawia naturalnej wielkości postacie zwierząt występujących w roztoczańskich lasach); Kamieniołom Babia Dolina z wieżą widokową; Szczebrzeszyn – zrewitalizowane wzgórze zamkowe z tarasem widokowym; Pomnik Chrząszcza; przyjazd do Lublina ok. 20.00.

7.09.24  DOLINĄ KAMIENNEJ – ROMAŃSKI KLASZTOR, PREHISTORIA, PRZEMYSŁ, PRZYRODA

7.00 wyjazd z Lublina (Plac zamkowy); StarachowiceMuzeum Przyrody i Techniki zlokalizowane na terenie dawnego zakładu wielkopiecowego (ekspozycje dotyczące historii górnictwa ród żelaza oraz XIX-wiecznych zakładów metalurgicznych, osada starożytnych hutników sprzed 2 tys. lat, kolekcja samochodów Star produkowanych przez FSC Starachowice, ekspozycja paleontologiczna przedstawiająca modele dinozaurów żyjących na tym terenie w erze mezozoicznej (200-245 mln lat temu); Wąchockopactwo cystersów z XII w. (trasa zwiedzania obejmuje: Muzeum Pamięci Walki o Niepodległość Narodu, grób Jana Piwnika „Ponurego”, klasztorne krużganki, romański kościół, kapitularz, karcer, fraternię, wirydarz, refektarz oraz klasztorne ogrody.); pomniki gen. Mariana Langiewicza, mjr Jana Piwnika „Ponurego” oraz … słynnego wąchockiego sołtysa, dworek Langiewicza;  spacer (ok. 2 km) malowniczym wąwozem po użytku ekologicznym „Rocław” (cenne gatunki roślinności, wychodnie lessowe i osadów polodowcowych); Marcinkówzabytkowa zagroda – obejmuje dom z 1895 r. i zabudowania gospodarcze (obora, stodoła, zimna piwnica, studnia-żuraw. Wewnątrz obiektów wyposażenie z ok. 1930 r. oraz wystawy tematyczne odwołujące się do codziennych zajęć ludności wiejskiej okresu międzywojnia (warsztat tkacki, krawiecki, szewski, ekspozycja dot. prania i prasowania, narzędzia rolnicze); Brody-Krynkizapora, kamienny przelew wodny z 1840 r. niegdyś piętrzący wody rzeki Kamiennej; przyjazd do Lublina ok. 20.00.

24-25.08.24  CENNE ZABYTKI WOKÓŁ JEZIORA ROŻNOWSKIEGO

7.00 wyjazd z Lublina (Plac Zamkowy); Czchów – ruiny królewskiego zamku z XII/XIII w. (najstarszą budowlą na zamku jest wolno stojąca wieża z pocz. XIV w. (widok na malowniczą dolinę Dunajca), gotycki kościół pw. Narodzenia NMP z XIV w. (jest najstarszym i najlepiej zachowanym zabytkiem architektury sakralnej ziemi brzeskiej – gotycka polichromia ścienna); Tropie – romański kościół Świętych Pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta z XI/XII w. – malowniczo położony w zakolu Jeziora Czchowskiego (muzeum parafialne), spacer do Pustelni św. Świerada (ok. 1,5 km); Wytrzyszczkazamek Tropsztyn z XIV w.- dawna prywatna rezydencja feudalna; jeden z niewielu w Polsce posiadający nazwę własną tak jak Wawel czy też Książ (kryjący ponoć w swych lochach skarb Inków – „Skalny Szlak Inków”); Przydonica – późnogotycki kościół pw. MB Różańcowej konstrukcji zrębowej z 1527 r. (polichromia renesansowa, cenne ołtarze w formie tryptyków, obraz Matki Bożej – wotum króla Jana III Sobieskiego za wiktorię pod Wiedniem); obiadokolacja, nocleg, śniadanie; Nowy Sącz – spacer w centrum miasta: relikty zamku kazimierzowskiego z Basztą Kowalską, Wielka Synagoga, rynek z eklektycznym ratuszem (jeden z najpiękniejszych w Polsce), kolegiata św. Małgorzaty (wejście w miarę możliwości), ewent. czas wolny (30-60 min); Przejście piesze: Rozdziele Białowodzka Góra (dł. 4,5 km) – rozległe widoki na okolicę  bliższą (Dolina Dunajca, Jezioro Rożnowskie, Nowy Sącz) i dalszą (Pogórze Rożnowskie, Beskidy Wyspowy i Sądecki, Gorce oraz Tatry), kaplica Miłosierdzia Bożego, rezerwat Białowodzka Góra nad Dunajcem (ochrona siedlisk buczyny karpackiej i dąbrowy oraz rzadkich okazów florystycznych: jarząbu brekinia, irgi czarnej, bluszczu), relikty naddunajeckiej strażnicy Lemiesz; Tabaszowa – drewniany, konstrukcji zrębowej kościół św. Mikołaja z 1753 r., przeniesiony w 1985 r. z Tęgoborzy (wewnątrz polichromia figuralna i ornamentalna, bogaty barokowo-rokokowy wystrój); Tymowa – drewniany kościół św. Mikołaja z 1764 r. (leży na wysokim, lewym brzegu Dunajca; z bogatym wyposażeniem z XVIII w.); obiad; przyjazd do Lublina ok. 21.00.

10.08.24 ZOFIA KOSSAK, WYSPA WISŁA, KOŚCIOŁY – PERŁY ARCHITEKTURY, PLANTACJA LAWENDY  (DEGUSTACJA PRODUKTÓW Z LAWENDĄ)

7.30 wyjazd z Lublina (Plac Zamkowy); Kośminmost na rzece Wieprz im. Zofii Kossak, wielkiej pisarki i najwybitniejszej mieszkanki Kośmina. Izba pamięci pisarki Zofii Kossak-Szczuckiej. Z. Kossak urodziła w Kośminie nad Wieprzem gdzie spędziła pierwszych 20 lat swojego życia. Mieszkała tutaj w dworku, który wybudował jej ojciec, Tadeusz Kossak, brat bliźniak Wojciecha, słynnego malarza batalisty. Na ścianach w salonie głównym odsłonięto spod tynku malowidła autorstwa prawdopodobnie samego Wojciecha Kossaka. To scena, nawiązująca przypuszczalnie do tematu powstania styczniowego z 1863 r. Fresk zajmuje trzy ściany salonu. Danie regionalne. Stężycakościół pw. św. Marcina – perła gotyku nadwiślańskiego (XVI w.), kompleks wypoczynkowo-rekreacyjny Wyspa Wisła (starorzecze Wisły, widok z korony wału na Wisłę); Gołąbkościół pw. śś. Floriana i Katarzyny w stylu niderlandzko-włoskiego manieryzmu posiadający cechy budowli obronnej (podwójny mur, korytarze obronne, otwory strzelnicze), domek loretański – fundacji Jerzego Ossolińskiego (XVII w.), ozdobiony jedną z najcenniejszych w Polsce dekoracji rzeźbiarskich i ornamentalnych; Końskowolakościół farny p.w. Znalezienia Krzyża Św. i św. Andrzeja Apostoła, ufundowany został w poł. XVI w. przez Andrzeja Tęczyńskiego (podziemia Tęczyńskich); kościół szpitalny p.w. św. Anny , Nowy Pożóg plantacja lawendy ok. 1 ha (opowieść o plantacji, możliwość zakupu produktów z lawendy m.in. świeże bukiety, saszetki, poduszki, wianki) a także będzie można wypić lawendową lemoniadę, herbatę, kawę lub piwo, zjeść lawendowe ciasteczka. Przyjazd do Lublina ok. 18.30.

27.07.24  ZWIERZYNIEC NIETYPOWO:  ZWIEDZANIE + PRZEJŚCIE PIESZE + SPŁYW KAJAKOWY

7.00 wyjazd z Lublina (Plac Zamkowy); Zwierzynieckościół pw. Matki Bożej Królowej Polski wzniesiony jako pomnik upamiętniający niemiecki obóz przejściowy dla ludności wysiedlanej z Zamojszczyzny oraz Dzieci Zamojszczyzny działający w ramach tzw. „Aktion Zamość” (pomnik ofiar obozu, makieta obozu, obraz Matki Bożej Dzieci Zamojszczyzny aut. Lusi Ogińskiej); mural poświęcony Aleksandrze Wachniewskiej – absolwentce ASP w Warszawie i miłośniczce roztoczańskiej przyrody, która przyczyniła się do powstania rezerwatów przyrody oraz Roztoczańskiego Parku Narodowego (jej prace malarskie rozstawione na sztalugach w różnych zakątkach miasta), zabytkowe wille, Staw Kościelny – w jego otoczeniu liczne pomniki w tym jedyny w kraju pomnik wybicia szarańczy, kościół św. Jana Nepomucena „na wodzie”, zespół zabudowań dawnego zarządu Ordynacji Zamojskiej, browar ordynacki, „Zwierzyńczyk” – spacer – park, alejki i mostki wśród zespołu wodnego zasilanego potokiem Świerszcz, zagroda koników polskich (herbowego zwierzęcia RPN), punkt informacyjny RPN (możliwość nabycia pamiątek, map, przewodników), Przytulisko roztoczańskich krasnali – maleńkich postaci o sympatycznych imionach (Łezka, Bulwa, Słomka, Cichokichek i inne) wymyślonych przez związaną z Roztoczem artystkę Lusię Ogińską, Pałac Plenipotenta (ob. Dyrekcja RPN); przejście wybranym szlakiem po Roztoczańskim Parku Narodowym (w zależności od trasy 3-5,5 km); ognisko w Obroczy (kiełbaski, ketchup, musztarda, pieczywo, napoje); spływ kajakowy na trasie: Obrocz – Zwierzyniec  (odcinek spokojny, bezpieczny, nie wymagający, bardzo malowniczy, wijący się licznymi meandrami wśród lasów i łąk); powrót do Lublina ok. 20:30.

13.07.24 PODWARSZAWSKIE MIASTA-OGRODY, M. DĄBROWSKA I OGRÓD RZEŹB JUANA SORIANO

7.00 – wyjazd z Lublina (Plac Zamkowy); Pęcice – klasycystyczny kościół pw. św. Piotra i Pawła; ew. z zewnątrz klasycystyczny pałac z pocz. XIX w. (obecnie „Dwór Polski”); Komorówświątynia p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w kształcie rotundy; posąg Matki Boskiej Komorowskiej; ławeczka, dom i Izba Pamięci Marii Dąbrowskiej; zabytkowa aleja drzew (Lipowa); były cmentarz wojenny „Na Zieleńcu” i głaz pioniera krajoznawstwa  Aleksandra Janowskiego; OwczarniaOgród Rzeźb Juana Soriano światowej sławy meksykańskiego malarza i rzeźbiarza w pełnym pięknych i wiekowych drzew, wśród których jest sporo chronionych pomników przyrody. Niezwykły park pełen sztuki – pomiędzy starymi drzewami rozmieszczone są zjawiskowe rzeźby. Twórcą tego niecodziennego ogrodu jest Marek Keller, wieloletni przyjaciel Soriano oraz propagator jego twórczości. Po śmierci Juana Soriano przywiózł rzeźby z Meksyku. Rzeźb w Ogrodzie Soriano jest ponad dwadzieścia. Wszystkie wkomponowane są w otaczający je krajobraz i poruszają wyobraźnię. Niektóre wyglądają jak surrealistyczne twory. Większość z nich to ptaki, z których każdy jest inny i niepowtarzalny. Ale każdy z nich jest intrygujący. Ogród Rzeźb Juana Soriano  to nie tylko sztuka, ale także miejsce odpoczynku. Podkowa Leśna – m.in. kościół – ogród św. Krzysztofa – fresk przedstawiający św. Krzysztofa oraz projekty witraży czterech świętych na ołtarzu stworzył Jan Henryk Rozen; liczne dzieła rzeźbiarzy Jerzego Kaliny i Stanisława Słoniny; ogród podzielony na osiem stref tematycznych: przyroda chroniona Polski, przyroda Podkowy Leśnej, lapidarium, przyroda minionych wieków, poletko Matki Bożej, ogród biblijny, ptasi raj (m.in. pawie) i ogród ziołowy; Kalwaria Polska – pierwszy polski pomnik upamiętniający polskich oficerów zamordowanych przez NKWD powstały wg projektu znanego plastyka Jerzego Kaliny; rzeźbiona modrzewiowa willa Aida – dom Lilpopów oraz Anny i Stanisława Iwaszkiewiczów; Pałacyk Kasyno; Brwinów cukiernia i kawiarnia Jarzyna – słynie z pysznych tortów, pączków, jagodzianek, faworków i znakomitej kawy. Oferuje także autorskie desery. Przyjazd do Lublina ok. 20.30.

29-30.06.24 RÓŻNE ODCIENIE ŁODZI, LIPCE REYMONTOWSKIE , ARBORETUM W ROGOWIE

6.00 wyjazd z Lublina (Plac Zamkowy); Lipce ReymontowskieMuzeum regionalne im. St. Reymonta – eksponaty z dziedziny historii i kultury materialnej Lipiec (dawne stroje, tkaniny, hafty, wyposażenie wnętrz w chałupie lipieckiej, narzędzia rolnicze) i sąsiednich miejscowości, a także pamiątki związane bezpośrednio z postacią Władysława St. Reymonta. Siedzibą Muzeum są zabudowania dawnej manufaktury włókienniczej rodziny Winklów z lat 80-tych i 90-tych XIX w. Obecnie manufaktura Winklów jest unikatowym w skali kraju dawnym obiektem przemysłowym wsi polskiej. Zachowały się w całości budynki wraz z kompleksem maszyn i urządzeń produkcyjnych do pełnego cyklu technologicznego, pochodzące z XIX i XX w.; Rogów arboretum; należy do grupy najcenniejszych, najbogatszych w gatunki i odmiany drzew i krzewów tego typu ogrodów w Europie. Składa się z trzech części: kolekcji dendrologicznych, alpinarium i leśnych powierzchni doświadczalnych. Kolekcje drzew i krzewów obejmują około 2400 gatunków i odmian, a specjalnością tych zbiorów są klony oraz drzewa i krzewy pochodzące z Chin. Alpinarium obejmuje ogród skalny z roślinnością pochodzącą z gór z różnych części świata, ogród krajowych roślin chronionych (ok. 100 gatunków), zagrożonych i rzadkich oraz zbiorniki i cieki wodne z roślinnością siedlisk wilgotnych – ulubione miejsce zwiedzających. Obiadokolacja i nocleg. Śniadanie, zwiedzanie Łodzi: Stacja Radegast” – zabytkowy budynek kolejowy z 1941 r. W czasie II wojny światowej był on związany z gettem, utworzonym przez Niemców w 1940 r. (Litzmannstadt). Stąd  wywożono ludność żydowską do obozów zagłady. Dziś budynek ten jest miejscem pamięci, elementem Pomnika Zagłady Litzmannstadt Getto. Na ekspozycji w budynku stacyjnym znajduje się makieta Lizmannstadt Ghett – największa tego typu makieta w Polsce, przedstawiająca wygląd dzielnicy zamkniętej w 1942 r. Tunel Pamięci, który swoją minimalistyczną formą oddaje uczucie przytłoczenia okupacją i coraz trudniejszą historią Żydów w Łodzi. Zwieńczeniem Tunelu jest Kolumna Pamięci, z napisem Nie zabijaj w języku niemieckim, hebrajskim i polskim. Księży Młyn – kompleks fabryczny wybudowany przez Scheiblerów. Willa Herbsta, zbudowana dla córki Scheiblera i jej męża. Wnętrza robią niesamowite wrażenie i dobitnie pokazują, jakimi pieniędzmi dysponowali najwięksi ludzie włókienniczego sukcesu. Pięknie utrzymane pokoje, z których największe wrażenie robi sala balowa. To zabytek na europejską skalę. Galeria malarstwa wystawy „Widziałem prawdziwe arcydzieło. Malarstwo polskie XIX i pocz. XX w. „Muzeum Fabryki” w Manufakturze – historia zakładów włókienniczych stworzonych przez Izraela Poznańskiego w drugiej poł. XIX w. Przemysłowe imperium Poznańskiego stanowiło samowystarczalną dzielnicę z rezydencją właściciela, domami dla robotników, własnym kościołem i szpitalem. W Muzeum Fabryki można poznać dzieje przemysłowej fortuny Poznańskich, rozwój zakładów, technikę produkcji tkanin bawełnianych i codzienną pracę dawnych robotników. Wystawa prezentuje zdjęcia, dokumenty, filmy, plany architektoniczne, próbki surowców i produktów fabryki, przedstawia również długą drogę bawełny z plantacji, poprzez fabrykę, do sklepu z tkaninami. Obiad. Przyjazd do Lublina ok. 22.00.

15.06.24  POPRZEZ PARK MILIONA RÓŻ, PROM I ZAMEK DO KOMISARIATU PIWNEGO.

7.30 wyjazd z Lublin (Plac Zamkowy); Janowiec nad Wisłą – gotycko-renesansowy kościół parafialny pw. śś. Stanisława i Małgorzaty (wewnątrz sztukaterie w typie lubelskim, późnobarokowe ołtarze z puławskiego warsztatu braci Hoffmanów, manierystyczne nagrobki Firlejów – dzieło florentczyka Santi Gucciego), XVI-wieczny zamek Firlejów ufortyfikowany bastejami i przebudowany przez Santi Gucciego oraz Tylmana z Gameren, przejście wysoką skarpą wiślaną do przeprawy promowej; prom do Kazimierza Dln.; Park Miliona Róż i Zabytków Kresowych – urokliwy i malowniczy zakątek w pobliżu Kamieniołomów. To wyjątkowe miejsce powstałe z pasji do historii i potrzeby upowszechniania wiedzy o Kresach Rzeczpospolitej. W naturalnym otoczeniu unikalnych kolekcji róż prezentowane są miniatury zamków, pałaców oraz obiektów sakralnych związanych z najważniejszymi osobami i miejscami dla naszej historii (możliwość wypicia herbaty lub kawy różanej, lemoniady różanej lub kupna krówek różanych itp.). Kamieniołom – od XIV w. eksploatowano tu opoki powstałe ok. 65 mln lat temu w epoce górnej kredy. Z tego okresu zachowały się utrwalone w skale ślady żyjących mieszkańców ciepłego morza kredowego (amonity, gąbki, jeżowce). Z tego budulca powstała zabudowa historycznego i współczesnego Kazimierza. Przejście na Albrechtówkę. Jeden z piękniejszych widoków na Małopolski Przełom Wisły z ruinami zamku w Janowcu w tle. Południowe zbocza Albrechtówki od strony Mięćmierza porastają ciepłolubne murawy kserotermiczne. Karczma u Kazika (Komisariat Piwny w Mięćmierzu) – czas wolny; Punkt widokowy przy Wiatraku – zabytkowy drewniany wiatrak kozłowy z 1911 r. posadowiony na wysokiej skarpie nad Wisłą. Dalsze przejście typowym dla Wyżyny Lubelskiej terenem wśród mozaiki pól uprawnych (zboża, chmiel) i sadów (drzewa i krzewy owocowe, winnice) do miejscowości Podgórz. Przyjazd do Lublina ok. 19:30.

1.06.24 H.SIENKIEWICZ, KLEEBERCZYCY I KOŃ CHAMPION

7.30 wyjazd z Lublina (Plac Zamkowy); Wojcieszkówpłaskorzeźba konia angloarabskiego Ramzesa urodzonego  w 1937 r. w tutejszej stadninie hrabiny Marii Plater-Zyberk. Odnosił liczne sukcesy w konkursach skoków na szczeblu międzynarodowym. Burzec – wioskę pisarz uwiecznił na kartach ,,Potopu”;  w wakacje gimnazjalista Henryk Sienkiewicz przyjeżdżał tu do swego wuja Leona Dmochowskiego. Z czasów Sienkiewiczowskich pozostały tu dwa stawy ,,Zagłoba” i ,,Kmicic”, aleja lipowo – kasztanowa oraz resztki dawnej fosy w postaci zarośniętego trawą parowu. W nowym dworze po przebudowie mieści się obecnie szkoła podstawowa, a w parku  przetrwały 300 – letnie drzewa. Na pamiątkę lipy sienkiewiczowskiej w parku, przy szkole, znajdziemy ustawiony kamień z pamiątkową tablicą. Wola OkrzejskaMuzeum H. Sienkiewicza  w oficynie dworskiej, w której przyszedł na świat przyszły Noblista. Ukazuje tradycje rodzinne i związki Henryka Sienkiewicza z Lubelszczyzną, twórczość pisarza, liczne dzieła malarskie, rysunki, grafiki i rzeźby ludowe, osobiste pamiątki po pisarzu, imponujący zbiór rekwizytów z ekranizacji filmowych jego dzieł  jak również kolekcję XIX – wiecznych mebli. Okrzejakościół pw. św. Piotra i Pawła ufundowany przez prababkę noblisty. Tutaj rodzice pisarza Józef Sienkiewicz i Stefania Cieciszowska wzięli ślub. Tu został ochrzczony H. Sienkiewicz. Na suficie kościoła, w nawie zobaczymy obrazy – sceny z “Quo Vadis” i z “Potopu”, dwie tablice pamiątkowe dziadka i babki H. Sienkiewicza. Na pobliskim cmentarzu, kamienna płyta nagrobna rodzicielki Stefanii z Cieciszowskich – oraz nowo postawiony pomnik matki H. Sienkiewicza. Kopiec H. Sienkiewicza, który oddano społeczeństwu 2 .10.1938 r. przy udziale wielotysięcznej rzeszy zgromadzonych z całej Polski. Adamów kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa – murowany w stylu neoromańsko-neogotyckim; Wola GułowskaMuzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków (zbiór pamiątek i dokumentów)  w zrewitalizowanym Domu Kultury – zwiedzanie z przewodnikiem; ew. Izba Regionalna, Szkółka Rzeźbiarska oraz Sala Myśliwska;  Klasztor o.o. Karmelitów – kościół Nawiedzenia NMP z  XVII w., z dwuwieżową, „falującą” fasadą charakterystyczną dla kościołów późnobarokowych. Znajduje się tu sanktuarium maryjne o tradycji sięgającej XVII w.– cudowny obraz Matki Bożej Gułowskiej a także Sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września (tablice pamiątkowe – jedna z nich poświęcona jest generałowi Kleebergowi i prezentuje jego popiersie).  Przed klasztorem w Woli Głowskiej znajduje się  ujęcie wody z podziemnego źródła. Właśnie ze względu na źródło powstał ten wielki sakralny obiekt, sanktuarium Matki Bożej Gułowskiej, które mogło inspirować wyobraźnie historyczną i literacką małego Henryka Sienkiewicza, co zaowocowało  napisaniem Trylogii. Przyjazd do Lublina ok. 19.30.

18.05.24 OPATÓW ORAZ PERŁY DOLINY KOPRZYWIANKI

7.00 – wyjazd z Lublina (Plac Zamkowy); OpatówMuzeum Geodezji i Kartografii z interesującymi przyrządami geodezyjnymi i fascynującymi mapami (w kolekcji znajduje się kilka wyjątkowych perełek – jedną z nich jest mapa pierworysu miejscowości Ujazd i Toporów z 1873 r. a także niwelator firmy Gustaw Gerlach pochodzącego z pocz. XX w. a także arytmometr „Feliks” firmy Sczetmasz z Kurska – był pierwszą tego typu maszyną wyprodukowaną przez zakłady powstałe w 1948 r.); zwiedzanie podziemi opatowskich(trasa liczy ok. 500 metrów i biegnie na trzech kondygnacjach pod opatowskim rynkiem, ulicami oraz kamienicami – podczas zwiedzania zobaczyć można ekspozycję, związaną z miastem oraz Ziemią Opatowską); czas wolny na kawę po opatowsku; Goźliceromańsko-gotycki kościół z XIII w. – wewnątrz m.in. obraz Wniebowzięcia NMP aut. Wojciecha Gersona, renesansowy nagrobek kasztelana sandomierskiego Hieronima Ossolińskiego aut. Santi Gucciego, który został po uszkodzeniu zrekonstruowany z 295 części!; Ossolin – ruiny dawnej rezydencji Jerzego Ossolińskiego, kaplica betlejemska; Klimontówkolegiata św. Józefa zbudowana przez Jerzego Ossolińskiego na wzór barokowych kościołów rzymskich i weneckich zbudowana na rzucie elipsy, miejsce wiecznego spoczynku jej fundatora; kościół św. Jacka (dzieło Kaspra i Sebastiana Fodygów) i klasztor podominikański z XVII w. (wewnątrz niedawno odkryte cenne malowidła sprzed czterech wieków); klasycystyczna synagoga (XIX w.), rynek z zabytkowymi kamieniczkami; Przybysławice – Dwór na Wichrowym Wzgórzu i ew. posiłek w dworku; przyjazd do Lublina ok. 20.00.

4.05.24 FABRYKANCKI ŻYRARDÓW I PANI JAZŁOWIECKA Z SZYMANOWA

7.00 – wyjazd z Lublina (Plac Zamkowy); Żyrardów – zabytkowe centrum miasta wpisane na listę Pomników Historii obejmujące pozostałości osady fabrycznej (XIX i pocz. XX w.) wybudowanej jako zaplecze dla największej w Europie fabryki lniarskiej. Podczas spaceru zobaczymy m.in. wille dyrektorskie, domy urzędników i kadry technicznej fabryki, osiedle robotników, szpital fabryczny i ochronkę, dworzec kolejowy, kościoły św. Karola Boromeusza, Matki Bożej Pocieszenia, ewangelicki, baptystów, szkoły fabryczne, magistrat, Dom Ludowy, budynki fabryczne, resursę, kręgielnię, kantor (siedziba komisariatu policji z serialu „Archiwista”), Park Miejski z reprezentacyjnym pałacykiem Karola Dittricha (ob. muzeum – ekspozycja obejmuje zbiory związane z historią Żyrardowa i okolic, kultury materialnej środowiska robotniczego miasta przełomu XIX/XX w., kultury ludowej dawnego woj. skierniewickiego oraz sztukę, m.in. obrazy Józefa Rapackiego, szkice Józefa Chełmońskiego, wielka Panorama Żyrardowa z 1899 r.), Muzeum Lniarstwa – ekspozycja przedstawiająca pracę najpotężniejszej fabryki wyrobów lnianych z przełomu XIX i XX w. ulokowana w jednej z hal tego wielkiego kompleksu przemysłowego i Industrialna Zagroda; Szymanówpałac Sanguszków-Lubomirskich (XVIII/XIX w.) – obecnie klasztor ss. Niepokalanek, w kaplicy figura MB Jazłowieckiej (oryginał) wykonana z białego karraryjskiego marmuru.; kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP z XVII w.; dodatkowo możliwość posiłku w Żyrardowie lub u sióstr niepokalanek; przyjazd do Lublina ok. 20.30.

20.04.24 ZAMKI W DRZEWICY, PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM, OPOCZNIE I NIE TYLKO

7.00 – wyjazd (Plac Zamkowy); Drzewica – malownicza ruina zamku zbudowanego w latach 1527–1535 z inicjatywy arcybiskupa gnieźnieńskiego Macieja Drzewickiego, w stylu gotycko-renesansowym; obiekty dawnych zakładów „Gerlach” (z zewnątrz). Opoczno – zwiedzanie Muzeum Regionalnego znajdującego się w zrekonstruowanym w 1927 r. zamku gotycko-renesansowym (zamku króla Kazimierza Wielkiego). Początki historii opoczyńskiego zamku sięgają XIV w. Piotrków TrybunalskiBazylika pw. św. Jakuba z XIII w.; mury obronne miasta z XIV w., Rynek, Zamek Królewski – wzniesiony dla Zygmunta Starego – obecnie siedziba Muzeum (zwiedzanie). Jeżeli czas pozwoli – pałac Małachowskich w Końskich (z zewnątrz). Przyjazd do Lublina ok. 21.00.

6.04.24 MUZEUM DOMU RODZINY PILECKICH, ALEJA POMNIKÓW KRÓLÓW, HETMANÓW, DOWÓDCÓW POWSTANIA LISTOPADOWEGO; DRZEWO JESSEGO

6.30 wyjazd z Lublina (Pl. Zamkowy); Komorowo – zespół dawnych koszar carskich z pomnikiem konnym marszałka Józefa Piłsudskiego oraz aleją pomników królów, hetmanów i dowódców Powstania Listopadowego; Ostrów MazowieckaMuzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej (dzieje Ziemi Ostrowieckiej, eksponaty związane z jednostkami wojskowymi stacjonującymi w Ostrowi Mazowieckiej i okolicy począwszy od XIX w. do czasów współczesnych, pamiątki z Kresów Wschodnich); reprezentacyjny neobarokowy ratusz, pomnik księżnej Anny Mazowieckiej, Muzeum Dom Rodziny Pileckich (muzeum, którego wystawa jest poświęcona Rotmistrzowi i jego żonie), rekonstrukcja drewnianego grodu książąt mazowieckich; Brok – gotycko-renesansowy kościół pw. św. Andrzeja Apostoła (oryginalny boczny ołtarz w kształcie Drzewa Jessego, cenne polichromie z wizerunkami starotestamentowych wodzów i proroków ubranych w XVI-wieczne stroje), pozostałości zamku – letniej rezydencji biskupów płockich; przyjazd do Lublina ok. 21.00

16.03.24 MUZEUM POLARNE I MIEJSCA ZWIĄZANE Z CZARTORYSKIMI I KOCHANOWSKIMI
8.00 Lublin (wyjazd z Placu Zamkowego); Puławy: klasycystyczny kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP (dawna kaplica pałacowa), zespół pałacowo-parkowy (z zewnątrz), zwiedzanie Muzeum Czartoryskich – w najpiękniejszych wnętrzach pałacu książąt Czartoryskich prezentowane są niezwykłe w swej różnorodności eksponaty gromadzone od końca XVIII w. po drugą poł. XIX w. Pochodzą one z kolekcji księżnej Izabeli, ale również z bogatego zbioru jej wnuka księcia Władysława Czartoryskiego, który nabywał dzieła sztuki przebywając na emigracji w Paryżu. Na wystawie stałej pt. „Ojczyzno niechaj Cię uwiecznię!” można podziwiać wysokiej klasy malarstwo, militaria, rzemiosło artystyczne czy pamiątki o charakterze historyczno-sentymentalnym. Muzeum Badań Polarnych (pierwsze w Polsce muzeum polarnictwa) – m.in. rzeźby z kości morsa, strój Inuity, model kajaka, które pochodzą ze zbiorów prof. Aleksandra Kosiby z przedwojennych wypraw na Grenlandię. skuter śnieżny i sanie z polskich stacji polarnych. Muzeum posiada również kolekcję muszli, skamieniałości i bursztynów pochodzących z Syberii. W zbiorach instytucji znajdują się także zdjęcia z polskich wypraw badawczych, mapy i księgozbiór związany z badaniami polarnymi. Czarnolas Muzeum J. Kochanowskiego; Zwoleńkościół Podwyższenia Krzyża Świętego – z kryptą Jana Kochanowskiego); Sycyna – miejsce urodzenia Jana Kochanowskiego, kolumna wotywna Mikołaja Kochanowskiego za szczęśliwy powrót po bitwie pod Chocimiem w 1621 r.; ew. czas na danie regionalne w Zajeździe „Fraszka” w Sycynie. Przyjazd do Lublina ok. 20.00.

18.11.23  Z BIEGIEM DOLNEJ BYSTRZYCY – ZAKOŃCZENIE SEZONU

8.00 – wyjazd z Lublina (Pl. Zamkowy); JAKUBOWICE MUROWANE– ruiny pałacu Tęczyńskich (XVI/XVII w.); PLISZCZYN – zespół dworsko-parkowy Boduszyńskich i Kołaczkowskich (ob. klasztor oo. Sercanów); ŁYSAKÓW – Przejście piesze (ok. 3 km) do platformy widokowej stojącej na progu doliny Bystrzycy (obszar Natura 2000); Bystrzyca – kościół parafialny Wniebowzięcia NMP posiadający elementy wyposażenia lubelskiej fary rozebranej w poł. XIX w., zespół dworski Rojowskich; CHARLĘŻ – cmentarz z I WŚ położony wśród pięknych dębów; KIJANY – neorenesansowy pałac Sonnenbergów z XIX w. zbudowany na miejscu dawnego zamku Firlejów, wokół park z cennym drzewostanem oraz skarpa rzeki Wieprz, barokowy kościół i sanktuarium św. Anny, cmentarz z nagrobkami Skłodowskich i „żołnierzy wyklętych”; NOWOGRÓD-DĄBRÓWKA – pomnik w miejscu śmierci („bunkrze”) kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka”; ŁUSZCZÓW – barokowy kościół – wewnątrz m.in. słynący łaskami obraz patronki parafii św. Barbary z XV w. (jeden z najstarszych w kraju); rest. „Zaścianek” (gorący posiłek na zakończenie sezonu); przyjazd na Pl. Zamkowy ok. 19.00 – 19.30.

4.11.23  NA BITEWNYM SZLAKU:  POWSTANIE STYCZNIOWE, BITWA POD KOMAROWEM, POWSTANIE ZAMOJSKIE

7.00 – WOLICA ŚNIATYCKA– kurhan Ułanów oraz cmentarz polskich kawalerzystów poległych w bitwie pod Komarowem w 1920 r., monumentalny pomnik Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej (odsłonięty w 2022 r., największy pomnik konny w kraju); KRASNOBRÓD – kwatera żołnierzy z I WŚ, pomnik powstańców styczniowych, uroczysko św. Rocha – miejsce bitwy oddziału Marcina Borelowskiego „Lelewela” z Rosjanami (24 III 1863 r.), kaplica, rezerwat przyrody (krótki spacer); BONDYRZ – Muzeum Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej; przejście piesze (7 km): Kosobudy – Wojda (pomnik pierwszej bitwy powstania zamojskiego) – SZEWNIA DOLNA (pomnik ofiar pacyfikacji wsi w 1942 r., pomnik Powstania Zamojskiego) lub krótsze przejście: Bliżów – Wojda – Szewnia Dolna (5 km); przyjazd do Lublina ok. 19.00

21.10.23 POŁUDNIOWE PODLASIE Z PIĘKNĄ REZYDENCJĄ POTOCKICH

7.00 – wyjazd z Lublina (Pl. Zamkowy); RADZYŃ PODLASKI – renesansowy kościół parafialny pw. Trójcy Świętej; pałac Potockich po ostatniej, długoletniej rewitalizacji – należy do wąskiego grona dziesięciu najwspanialszych rezydencji rokokowych w Europie; TERESPOL – „Prochownia” – jeden z obiektów dawnej Twierdzy Brześć; Wystawa eksponatów militarnych, etnograficznych i  wystawy tematyczne pod tytułami : ” Ogórek Terespolski” , „Lotnisko w Małaszewiczach”, „Pamięci Franciszka Krajewskiego – dowódcy XVIII Dywizji Piechoty „. Miejscem tym opiekuje się  Koło Miłośników Fortyfikacji i Historii z Terespola. Podominikański kościół parafialny pw. Świętej Trójcy z 1863 r., przebudowany  w 1904 r.; cerkiew pw. św. Apostoła Jana Teologa, cmentarna cerkiew prawosławna pw. Zmartwychwstania Pańskiego z 1892 r.;  żeliwny obelisk z 1825 r., upamiętniający budowę drogi Warszawa – Siedlce – Brześć; ŁOBACZEW – Fort VII Twierdzy Brześć; DROHICZYN – danie regionalne „zaguby”; SOKOŁÓW PODLASKI – pomnik księdza  Stanisława Brzóski – kapelana oddziałów powstańczych z 1863 r.; neogotycka Konkatedra pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny; przyjazd do Lublina ok. 20.00.      

7-8.10.23 BIESZCZADY W MNIEJ ZNANEJ ODSŁONIE

6.00 – wyjazd z Lublina (Pl. Zamkowy), ZAGÓRZ – spacer do ruin obronnego klasztoru karmelitów bosych z pocz. XVIII w. (przepiękne widoki na dolinę Osławy); KAMIEŃ LESKI – piaskowcowa skała której niepowtarzalna malowniczość wzruszała od wieków wielu przybyszów, w tym znane postaci (m.in. Aleksander Fredro, Oskar Kolberg); SOLINA – zwiedzanie  wewnątrz Zapory i Elektrowni Wodnej (projekcja filmu, zwiedzanie Wnętrza Zapory z przewodnikiem); w czasie wolnym dla chętnych za dodatkową opłatą wjazd kolejką gondolową z zapory na górę Jawor (najnowsza atrakcja nad Jeziorem Solińskim), obiadokolacja, nocleg, śniadanie; przejazd fragmentem małej i wielkiej obwodnicy bieszczadzkiej; GÓRZANKA – zwiedzanie drewnianej cerkwi św. Paraskewy (ob. kościół katolicki), wewnątrz elementy rzadko spotykanego płaskorzeźbionego ikonostasu; MUCZNE – plenerowe Muzeum Wypału Węgla Drzewnego (dla tych, którzy nie będą wchodzić na wzniesienie Jeleniowaty), zagroda pokazowa żubrów, oraz pozostałości leśniczówki Brenzberg (miejsce pamięci) – trasa terenem leśnym, wycieczka terenowa (ok. 2h 30′) na wieżę widokową na wzniesieniu Jeleniowaty (jeden z najlepszych punktów widokowych na bieszczadzkie połoniny oraz szeroką dolinę górnego Sanu – zalecane obuwie turystyczne i ewent. kijki nordic-walking); obiad; przyjazd do Lublina ok. 21.00.

23.09.23 WARSZAWA7.30 – wyjazd z Lublina (Pl. Zamkowy); WARSZAWA – Muzeum Techniki w nowej nowoczesnej szacie – m.in. wystawy: „Historia transportu”, „Historia komputerów”, „Wkład Polaków w rozwój techniki”, „Kopalne i odnawialne źródła energii i wystawa dot. Ignacego Łukasiewicza”; Varso Tower – najwyższy budynek w Warszawie, Polsce i całej Unii Europejskiej. Wjazd na taras widokowy (jeżeli będzie czynny) – panorama Warszawy robi stąd naprawdę niezwykłe wrażenie. Niższa część tarasu znajduje się na 205 metrze – jest połączona oszkloną klatką schodową z wyższym tarasem na 230 metrze. Windy wjeżdżające na taras widokowy są przeszklone i od razu widać zachodnią panoramę stolicy. Szklane windy panoramiczne poruszają się z prędkością do 8 m/s. tj. z prędkością dwóch pięter na sekundę. Pierwszy taras Varso Tower jest częściowo przykryty. Z drugiego, położonego wyżej, na wysokości 230 metrów będzie można podziwiać panoramę Warszawy. WARSZAWA PRAGA – Bazylika Najświętszego Serca Jezusowego Sanktuarium – historia budowy bazyliki wiąże się z osobą znanej filantropki – księżnej Marii Radziwiłłowej z Zawiszów , która finansowo i moralnie wspierała to dzieło. Budowę prowadzono w latach 1907 – 1923. Imponująca architektura zewnętrzna  obiektu i oryginalny w formie wizerunek Serca Jezusowego na jej kopule oraz mozaikowy wystrój absydy ukazujący promotorów kultu Serca Jezusowego. Centrum Praskie Koneser to przykład architektury poprzemysłowej. W odnowionym kompleksie XIX-wiecznej Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser” obecnie m.in. centrum przedsiębiorczości Google Campus, autorskie restauracje i małe knajpki. Dla chętnych: Multimedialne Muzeum Polskiej Wódki, pokazujące proces powstawania tego polskiego trunku (interaktywna wystawa, można prześledzić ponad 500 lat historii naszego narodowego trunku i dowiedzieć się, co sprawiło, że Polska Wódka zyskała światową sławę). Można zajrzeć  do wirtualnej pracowni średniowiecznego alchemika oraz tradycyjnej gorzelni rolniczej – odkryć tajemnice produkcji, odpocząć w dawnej karczmie i szlacheckim dworze, obejrzeć legendarne butelki i etykiety ze stu ostatnich lat.

9.09.23  SOBIBORSKI PARK KRAJOBRAZOWY + WŁODAWA

7.00 – wyjazd z Lublina (Pl. Zamkowy); WŁODAWA – zespół cmentarny – kwatera poległych żołnierzy WP i KOP z września ’39, mogiła powstańców styczniowych, grób Leona Taraszkiewicza „Jastrzębia”; park miejski (daw. kirkut, pomnik Sapera), zespół synagogalny po rewitalizacji (wielka i mała synagoga, dom pokahalny – z zewnątrz), pomniki (T. Kościuszki, Żołnierzy AK-WiN, Ławeczka Krystyny Krahelskiej), rekonstrukcja neolitycznego grobowca kultury łużyckiej; zespół kościelno-klasztorny oo. Paulinów, cerkiew prawosławna (XIX w.), zespół kramów i jatek – tzw. Czworobok; ORCHÓWEK – barokowy kościół św. Jana Jałmużnika z XVIII w. – nadbużańskie sanktuarium MB Pocieszenia, SOBIBÓR – muzeum i miejsce pamięci byłego niemieckiego obozu zagłady, ostatnio otwarto nową salę wystawienniczą, w której umieszczono stałą wystawę „SS-Sonderkommando Sobibór. Niemiecki obóz zagłady 1942–1943”; Rez. Żółwiowe Błota – najliczniejsza w Europie ostoja żółwia błotnego (przejście terenowe), a także miejsce występowania wielu rzadkich i zagrożonych gatunków ssaków (wydra, bóbr, borsuk, wilk), ptaków (orlik krzykliwy, bocian czarny), gadów (padalec, zaskroniec, żmija zygzakowata) oraz roślin (m.in. wierzby lapońska i borówkowolistna, 3 gatunki rosiczek); przyjazd do Lublina ok. 19.30.

26-27.08.23 GRUNWALD, ZAMKI KRZYŻACKIE, PAŁAC, PRZEKOP NA MIERZEI WIŚLANEJ

6.00 – wyjazd z Lublina (Pl. Zamkowy). GRUNWALD: zwiedzanie Muzeum Bitwy pod Grunwaldem wystawa „Wielka Wojna z Zakonem krzyżackim 1409 – 1411”- ekspozycja przedstawia wydarzenia jakie miały miejsce przed, w trakcie i po bitwie pod Grunwaldem. Wprowadza zwiedzającego w zagadnienia polityczne, gospodarcze i wojskowe. Zwiedzający zapoznaje się ze stronami konfliktu, które brały udział w bitwie. „Boży bojownicy. Jan Żiżka i husyci w walce z Zakonem Krzyżackim” – wystawa planszowa omawiająca genezę ruchu husyckiego, udział wojsk husyckich w Wielkiej Wojnie 1409 – 1411 oraz historię kontaktów polsko – husyckich w XV w. Prezentowane są także repliki husyckich wozów taborowych i machin oblężniczych. OSTRÓDA – krzyżacki  zamek XIV-wieczny, którego budowę rozpoczął ok. 1349 r. komtur Ostródy Günther von Hohenstein. Obecnie jest tu muzeum – wystawy „Z dziejów Ostródy i okolic” i „Napoleon w Ostródzie”. Neogotycki kościół ewangelicki zbud. w latach 1907-09 – oryginalna wieża kościoła, w której podziwiać można sprawny do dziś mechanizm zegara wahadłowego oraz zobaczyć piękną panoramę miasta i okolic. Jeżeli czas pozwoli: KARNITY – piękny, neogotycki pałac przypominający zamek został wzniesiony w 1856 r. Cały kompleks wraz z otaczającym parkiem utrzymany jest w duchu romantyzmu. Leży nad jeziorem Kocioł. Obecnie jest tu luksusowy hotel. Obiadokolacja, nocleg, śniadanie. Punkt widokowy na przekopie Mierzei Wiślanej – kanał przez Mierzeję Wiślaną łączący drogą morską Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską w obrębie terytorium Polski, mający na celu skrócenie, pogłębienie i uproszczenie morskiego szlaku na Bałtyk. Otwarcie kanału nastąpiło 17.09.2022 r. (jeżeli będą kursowały statki w okolice przekopu – za dodatkową opłatą będzie możliwość rejsu statkiem). NIDZICA – zamek krzyżacki z II poł. XIV w. Jest on największym pokrzyżackim zamkiem rezydencyjno-obronnym na Mazurach. Był siedzibą wójtów, komturów, urzędów miejskich. Był wykorzystany również jako więzienie a przed 1945 r., mieścił się w nim sąd obwodowy. Obecnie siedziba Nidzickiego Ośrodka Kultury. Obiad. Przyjazd do Lublina ok. 21.30 -22.00.  

19.08.23 DOLINA BUGU – MIELNIK I OKOLICE (CERKWIE, KOPALNIA KREDY I PIĘKNE WIDOKI)

7.00 – wyjazd z Lublina (Pl.Zamkowy); TOKARY – kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w typie drewnianych kościołów Podkarpacia; KOTERKA – cerkiew prawosławna pw. Ikony Matki Bożej Radości Wszystkich Strapionych z 1912 r., liczne kultowe krzyże drewniane oraz otoczone kultem źródełko, cerkiew położona jest w leśnym, bagiennym uroczysku o specyficznym i dobroczynnym mikroklimacie; MIELNIK – prawosławna cerkiew pw. Narodzenia NMP z bogato zdobionym wnętrzem, Góra Zamkowa – grodzisko z XI w., miejsce zawarcia Unii mielnickiej z Litwinami (rozległe widoki na dolinę Bugu), ruiny gotyckiego kościoła pw. Świętej Trójcy, budynek dawnej synagogi, z zewnątrz neobarokowy rzymskokatolicki kościół Przemienienia Pańskiego z pocz. XX w.; jedyna w Polsce czynna odkrywkowa kopalnia kredy (taras widokowy), Ośrodek Dziejów Ziemi Mielnickiej – Muzeum – wystawy stałe (prace Musiałowicza – obrazy, rzeźby; historia przyjaźni ks. Kazimierowicza z Witkacym; wystawy czasowe ew. kolekcja rekwizytów i kostiumów używanych podczas realizacji filmu ,,Ogniem i mieczem”; pomnik króla Aleksandra Jagiellończyka (jedyny w Polsce); wejście drewnianymi kładkami i pomostami na Górę Rowską – ze szczytu piękna panorama na osadę, okoliczne wzgórza oraz na dolinę Bugu; drodze powrotnej w Siemiatyczach czas na danie regionalne (zaguby z sosem czosnkowym i surówką, babka ziemniaczana z sosem pieczarkowym i surówką, kartacze podlaskie z mięsem okraszone cebulką i surówką). Przyjazd do Lublina ok. 19.30-20.00.

12.08.23 DOLINĄ KAMIENNEJ –  PREHISTORIA, PRZEMYSŁ, PRZYRODA I ROMAŃSKIE KOŚCIOŁY

7.30 – wyjazd z Lublina (Pl. Zamkowy); KRZEMIONKI OPATOWSKIE – podziemne wyrobiska neolitycznej kopalni krzemienia pasiastego, rekonstrukcja osady neolitycznej, muzeum archeologiczne (obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO i Pomnik Historii); OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI –drewniany kościół Najświętszego Serca Jezusowego mający cechy stylu zakopiańskiego; CHMIELÓW – spacer po kredowo-lessowych wąwozach (dł. 2-2,5 km); NIETULISKO DUŻE – dawna walcownia (ruiny fabryki, budynek dyrekcji, głaz narzutowy); TARCZEK – jeden z najstarszych kościołów w Polsce – romański kościół św. Idziego (tryptyk w ołtarzu głównym z ok. 1540 r., dwa manierystyczne ołtarze boczne z ok. 1614 r., ambona z 2. Poł. XVII w. i kamienna chrzcielnica z 2 poł. XVIII w.). GRZEGORZEWICE – kościół św. Jana Chrzciciela z romańską rotundą z XIII w.; świątynia składa się z dwóch części: wykonanej z miejscowego kamienia (wapień dewoński) rotundy z absydą oraz dobudowanej od zachodu w XVII w. kwadratowej nawy z gotycką zakrystią od północy. Przyjazd do Lublina ok. 20.30.

29.07.23 IŁŻA I OKOLICE –  MALINOWY CHRUŚNIAK I LEŚMIAN, ZAMEK, DWOREK, KOŚCIOŁY, ARBORETUM

7:00 – wyjazd z Lublina (Pl. Zamkowy); BARDZICE – modrzewiowy kościół św. Andrzeja Boboli z XVIII w.; WIERZBICA – nietypowy trójkątny rynek, barokowy kościół św. Stanisława BiM z XVIII w.; MIRZEC – modrzewiowa willa w stylu alpejskim (ob. lokal na imprezy okolicznościowe), park podworski z najgrubszym wiązem szypułkowym w Polsce; IŁŻA – Iłżeckie Muzeum Regionalne w budynku dawnego szpitalika z XVIII w. (dzieje Iłży i regionu, barokowe meble , portrety biskupów, którzy najbardziej przyczynili się do rozwoju Iłży, piękne gobeliny, kandelabry, kinkiety, dywany, stylowa zastawa zarówno porcelanowa jak i srebrna.) kościół farny Wniebowzięcia NMP z XVII w., Izba Pamięci Bolesława Leśmiana – ukazująca codzienne życie samego poety, jego żony Zofii z Chylińskich i dwóch córek, Marii Ludwiki oraz Wandy. Obejmuje trzy pomieszczenia w amfiladzie, zaaranżowane jako hall, salon z pracownią malarską i gabinet pisarza, które kreują atmosferę międzywojennego świata. pomnik gen. Antoniego Hedy „Szarego”, dom Sunderlandów (tu powstał słynny cykl leśmianowskich erotyków „W malinowym chruśniaku”), XIV-wieczne ruiny zamku biskupów krakowskich, osada leśna MARCULE –arboretum (kolekcja dendrologiczna obejmująca ok. 600 gatunków rodzimych drzew i krzewów, alpinarium, wrzosowisko), pomnik upamiętniający akcję bojową oddziału Antoniego Hedy „Szarego”; przyjazd do Lublina ok. 19.30.

15.07.23 DZIEŃ W LEŻAJSKU – WSZYSTKO CO NAJCENNIEJSZE

7.00 – wyjazd z Lublina (Pl. Zamkowy); LEŻAJSK – klasztor oo. Bernardynów – barokowy kościół z XVII w. wzniesiony na miejscu objawień Matki Bożej piwowarowi Tomaszowi Michałkowi; klasztor zakonny z XVII w. (jest tu m.in. cudowny obraz MB Pocieszenia z Dzieciątkiem; jedne z najcenniejszych w świecie trójnawowe organy z XVII w. ufundowane przez rodzinę Potockich; Muzeum Prowincji oo. Bernardynów z cennymi zbiorami); zespół Dworu Starościńskiego z XVIII w. – Muzeum Ziemi Leżajskiej (w tym Muzeum Piwa -degustacja); spacer: biblioteka „Proświta” z 1913 r. – dawny Dom Społeczno-Kulturalny Stowarzyszenia Ukraińców; eklektyczny ratusz z XIX w. z wieżą obserwacyjną (dzwonnicą); Pomnik Ofiar Pacyfikacji Leżajskiej; Pałac Miera – klasycystyczny pałacyk hr. Wojciecha Miera – poety i tłumacza z XIX w. (obecnie Dom Zakonny i przedszkole Zgromadzenia ss. Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej); modrzewiowy Dwór Podstarościego z XVIII w., wybudowany na tzw. „jedenastą godzinę” (tak by o tej samej porze dnia słońce świeciło we wszystkie okna domu); modrzewiowy dworek Szwajcarsko-Tyrolski w stylu szwajcarskim o konstrukcji zrębowej z przełomu XIX/XX w.; Bank Spółdzielczy wzniesiony w latach 1903-1914 – niegdyś siedziba Urzędu Podatkowego oraz Urzędu Straży Skarbowej; neoklasycystyczny budynek Sądu Rejonowego z 1925 r. wzniesiony według proj. lwowskiego architekta Władysława Derdackiego. Podczas II wojny światowej – więzienie sądu grodzkiego podporządkowane żandarmerii niemieckiej. Podczas pacyfikacji miasta Niemcy przeprowadzali tu selekcję aresztowanych mieszkańców miasta. Dworzec Galicyjski z 1896-1900. Przyjazd do Lublina ok. 20.00.

1-2.07.23 PODKRAKOWSKIE DOLINKI

6.30 – wyjazd z Lublina (Pl. Zamkowy); BALICE – neobarokowy pałac Radziwiłłów (XVI w.), ogród w stylu włoskim; MORAWICA – barokowy kościół św. Bartłomieja 1. poł. XVIII w. zbudowany z fundacji Czartoryskich przez arch. Franciszka Placidiego na miejscu średniowiecznego zamku wzniesionego przez rycerski ród Toporczyków, którego reliktem jest przebudowana w XVII w. plebania; MODLNICA – zespół dworski Nowina-Konopków (XVIII-XIX w.) – gośćmi dworu bywały znane krakowskie osobistości m.in. Jan Matejko, Włodzimierz Tetmajer, Artur Grottger, Oskar Kolberg; drewniany kościół pw. św. Wojciecha i MB Bolesnej (XVI w.) z bardzo cennym wyposażeniem m.in. polichromie z XVI i XVII w., renesansowa kaplica Kucharskich, gotycki obraz MB z Dzieciątkiem z XV w., marmurowe tabernakulum wykonane przez włoskiego rzeźbiarza Jana Marię Padovano; BOLECHOWICE – gotycki kościół śś. App. Piotra i Pawła (XIV-XV w.); spacer Wąwózem Bolechowickim (ok. 3 km) – wejście przez wapienne skały Bramy Bolechowickiej wykorzystywane często przez trenujących wspinaczy. Dalej dolina żłobiona wodami niewielkiego potoku Bolechówka przybiera formę wąwozu, spotkamy tu liczne utwory powstałe w wyniku działania procesów krasowych: jaskinie, źródła krasowe, dwustopniowy wodospad; obiadokolacja, nocleg, śniadanie; CZERNA – karmelicki klasztor fundacji Agnieszki z Tęczyńskich Firlejowej (muzeum klasztorne, kościół – sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej i św. o. Rafała Kalinowskiego, cmentarz przyklasztorny), KRZESZOWICE – spacer po mieście: nowy i stary pałac oraz park Potockich, kaplica gen. Chłopickiego, wille i budynki dawnego uzdrowiska, rynek z pomnikiem Gladiatora, neogotycki kościół pw. św. Marcina (współautorem projektu był Karl Friedrich Schinkel); RUDNO – ruiny zamku Tenczyn –jedna z kazimierzowskich twierdz systemu „Orlich Gniazd” położona na dawnym stożku wulkanicznym; owiane legendami ruiny Diabelskiego Mostu; DOLINKA BĘDKOWSKA – (ok. 4 km) – przejście fragmentem jednej z najdłuższych dolinek podkrakowskich pokrytej licznymi formami skalnymi w tym najwyższą skałą na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej – Sokolicą (ok. 100 m wys.); obiad na trasie; przyjazd do Lublina ok. 22.00.

24.06.23 OBLĘGOREK, KADZIELNIA, KARCZÓWKA

7.00 – wyjazd z Lublina (Pl. Zamkowy); OBLĘGOREK – eklektyczny pałacyk oraz park z przełomu XIX i XX w. oddane w 1900 r. Henrykowi Sienkiewiczowi jako dar Narodu z okazji 25-lecia pracy twórczej. Od 1958 r. znajduje się tu muzeum przechowujące liczne pamiątki po pisarzu; KIELCE – Kadzielnia – spacer wokół rezerwatu geologicznego przy którym zobaczymy: Jeziorko Szmaragdowe, wodospad, Skałkę Geologów, Tablice Mojżeszowe, amfiteatr, zwiedzanie trasy turystycznej w jaskiniach: Jaskinia Odkrywców, Prochownia i Szczelina; Wzgórze Karczówka – pobernardyński zespół klasztorny z barokowym kościołem św. Karola Boromeusza – wewnątrz m.in. marmurowy ołtarz główny z warsztatu chęcińskiego, wykonana z rudy ołowiu (galeny) figura św. Barbary zaliczana do najwybitniejszych dzieł XVII-wiecznej rzeźby polskiej, kamienne portale; dla chętnych wejście na wieżę; przyjazd do Lublina ok. 20.00.

11.06.23 ŚLADAMI PRZESZŁOŚCI – PAŁACE I MUZEA WARTE POZNANIA

6.30 – wyjazd z Lublina (Plac Zamkowy); PILZNO – niesamowite Muzeum Lalek wystawy: „Lalki z całego świata”, „Lalki polskie”, „Na babcinym strychu”, „ Królewna Śnieżka” największą w Polsce kolekcję lalek japońskich, poza tym miniaturowa wieś inspirowana „Chłopami” Reymonta, z miniaturowym kościołem, synagogą i taborem romskim; PRZECŁAW – zespół pałacowo-parkowy Reyów (jedna z najpiękniejszych renesansowych rezydencji arystokratycznych w Polsce); MIELEC – Muzeum Historii Regionalnej w dawnym pałacu należącym niegdyś do rodziny hrabiów Oborskich (wystawa poświęcona rodzinie hr. Oborskich, obrazy ze zbiorów muzealnych, w tym monumentalny obraz Stanisława Gucwy ukazujący mielczanina Ignacego Przybyłkiewicza, oraz okazałe prace – portrety Ignacego Pinkasa; meble i stroje z końca XIX i pocz. XX w.); Muzeum Historii Fotografii Jadernówka – znacząca kolekcja tematyczna w skali kraju (liczy ponad 40 tysięcy eksponatów). Jej wartość podnosi fakt, że jest przechowywana i prezentowana w dawnym Zakładzie Fotograficznym z oryginalną oszkloną altaną fotograficzną. Przyjazd do Lublina ok. 20.30.

13.05.23 ULANÓW I OKOLICE – SPŁYW PO SANIE GALARAMI Z FLISAKAMI

7.00 – Lublin (Pl. Zamkowy); MODLIBORZYCE – kościół parafialny z XVII w. pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika; synagoga z 1760 r.; cmentarz żydowski, 81 lat temu społeczność żydowska Modliborzyc została wywieziona przez nazistów do niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu. W 80-tą rocznicę tych wydarzeń na cmentarzu żydowskim odsłonięto pamiątkową tablicę; DOMOSTAWA – drewniany kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski; ULANÓW – przerwa na kawę w hotelu „Galicja” przy progu wodnym na rzece Tanwi; Muzeum Flisactwa Polskiego; spływ flisackimi galarami po Sanie; drewniany kościół parafialny z 1643 r, pw. św. Jana Chrzciciela i św.. Barbary; drewniany kościół „flisacki” z 1690 r. z organami, które są ewenementem na skalę światową, wykonane przez niemieckiego konstruktora organów Arpa Schnitgera. (doskonale oddają brzmienie utworów barokowych mistrzów muzyki sakralnej). KRZESZÓW GÓRNY – pobyt w Zagrodzie Kowalskiej; przyjazd do Lublina ok.20.00.

26.11.22 WARSZAWA
7.30 wyjazd z Lublina (Pl. Zamkowy), WarszawaZamek Królewski wystawa „Sentymentalny reporter” obrazy Jana Piotra Norblina. Z wykształcenia batalista, z zamiłowania rembrandtysta, z powołania dworsko-sielankowy dekorator. Uważany za ojca polskiego malarstwa rodzajowego i jednego z czołowych artystów epoki stanisławowskiej. Choć Jan Piotr Norblin był Francuzem, to właśnie nad Wisłą w pełni rozwinął skrzydła swojego talentu. Jego prace do dziś oczarowują wirtuozerią i lekkością kreski oraz pełnym wdzięku kolorytem. Stanowią przy tym cenne źródło wiedzy na temat wydarzeń politycznych i życia codziennego różnych warstw społecznych w Rzeczypospolitej drugiej połowy XVIII w.
Wystawa „W 300 rocznicę urodzin malarza” Bernardo Belletto – znajdą się na niej dzieła Bernarda Bellotta między innymi z National Gallery i British Museum w Londynie, Kunsthistorisches Museum w Wiedniu, J.P. Getty Museum w Los Angeles, Fitzwilliam Museum w Cambridge, Manchester Gallery of Art, Museo Capodimonte w Neapolu, Pinacoteca del Castello Sforzesco w Mediolanie, Musei Reali w Turynie oraz Gemäldegalerie Alte Meister w Dreźnie.
Na wystawie znajdą się obrazy, grafiki i rysunki najbardziej charakterystyczne dla poszczególnych okresów twórczości Canaletta. Pierwszą ich część stanowią prace z czasu młodości spędzonej w Wenecji i z okresu podróży do innych miast włoskich: Florencji, Mediolanu, Rzymu, Werony. Druga poświęcona jest pobytowi artysty w Dreźnie, gdzie pracował dla dworu Wettinów ponad dwadzieścia lat. Ostatni okres życia i twórczości malarza przypadł na Warszawę, gdzie artysta pracował dla króla Stanisława Augusta i przedstawicieli arystokracji. W Zamku Królewskim w Warszawie, w sali zaprojektowanej na zamówienie polskiego króla, do dzisiaj można podziwiać zespół 22 wedut Warszawy i okolic, stanowiący największą istniejącą serię obrazów Bellotta.
Muzeum Narodowe – wystawa „Przesilenie. Malarstwo Północy 1880–1910” przygotowana we współpracy z Göteborgs konstmuseum. Jej efektem jest pierwsza w tej części Europy przekrojowa wystawa sztuki nordyckiej przełomu XIX i XX w.
Narracja wystawy jest skoncentrowana wokół kilku zagadnień charakterystycznych dla sztuki północy, takich jak: natura i związane z nią ludzkie życie i praca, dom i rodzina, mity i legendy narodowe, pejzaż symboliczny oraz „wnętrze” człowieka. Przedstawione zostaną również dwa zjawiska z pogranicza kultury artystycznej i życia społecznego: działalność kobiet malarek i kolonii artystów w Skagen.
Na wystawie zobaczymy dzieła najistotniejszych twórców ze Szwecji, Danii, Norwegii, Finlandii i Islandii, które przybliżą polskiej publiczności historię i kulturę tych krajów. Pokaz zostanie wzbogacony o wybrane obrazy polskich artystów tego czasu, by zwrócić uwagę na zaskakujące podobieństwa między malarstwem polskim i nordyckim w zakresie tematyki, konwencji przedstawiania i źródeł inspiracji. Przyjazd do Lublina ok. 19.30.
12.03.23 STALOWA WOLA: MUZEUM COP, KRYPTY KLASZTORU KAPUCYNÓW ORAZ OKOLICZNE DWORY I PAŁACE

8:00 – wyjazd z Lublina (Plac Zamkowy); KOTOWA WOLA – dwór powstały z inicjatywy podkomorzego Kajetana Kraińskiego w 1774 r. Ostatnim właścicielem był Jan Konstanty Witalis Horodyński; GRĘBÓW – zespół pałacowo-parkowy Dolańskich; STALOWA WOLA – ROZWADÓW – kościół i klasztor o.o. Kapucynów z niedawno udostępnionymi kryptami grobowymi Lubomirskich!!!, które przez długie lata były niedostępne (opowieść o Lubomirskich i tajemnicach ich pochówku – przewodnik miejscowy); Muzeum Regionalne – galeria malarstwa Alfonsa Karpińskiego, jednego z czołowych twórców okresu Młodej Polski oraz niezwykłej wystawy czasowej, której motywem przewodnim jest RÓŻA. Ponad 150 obiektów – obrazów, tkanin, ceramiki artystycznej i użytkowej, bibelotów, elementów ubiorów, naczyń i rzemiosła przybliży nam bogactwo zastosowań i atrakcyjność róży wśród twórców i użytkowników. STALOWA WOLA – nowe Muzeum COP w pięknych wnętrzach modernistycznej hali warsztatowej, na przestrzeni 2000 m2 w nowoczesny sposób zostanie zaprezentowana po raz pierwszy w Polsce w tak szerokim zakresie historia narodzin, rozwoju i dzisiejszej kondycji niezwykłego fenomenu gospodarczego jakim był Centralny Okręg Przemysłowy; Przyjazd do Lublina ok. 19.30 – 20.00.

25.03.23 SZLAKIEM SPACERÓW STEFANA ŻEROMSKIEGO – KONSTANCIN JEZIORNA

7.30 – wyjazd z Lublina (Pl. Zamkowy); przejazd do KONSTANCIN-JEZIORNAMuzeum Stefana Żeromskiego znajduje się w willi Świt, w której pisarz mieszkał wraz z żoną i córką. Obecnie w willi znajduje się m.in. gabinet Stefana Żeromskiego, z jego biurkiem, fotelem i kanapą. Można również zobaczyć rodzinne pamiątki, fotografie, obrazy, pierwsze wydania książek, a także przedmioty codziennego użytku; spacer z miejscowym przewodnikiem szlakiem:  „Ze Stefanem Żeromskim do Skolimowa” na trasie: Dom – Muzeum St. Żeromskiego; Hugonówka; Willa Zachertówka; Willa Zagłobin; Willa Złudzenie; Stary Młyn; dawny pensjonat Syrena; Willa Jawa; dawny pensjonat Corso; cmentarz w Skolimowie. Wizyta w Galerii Villa la Fleur to unikatowe miejsce na mapie polskiego muzealnictwa. Muzeum składa się z dwóch budynków ekspozycyjnych, oddzielonych parkiem rzeźb. Fundamentem zbiorów prywatnego muzeum jest twórczość polskich i żydowskich artystów kojarzonych z École de Paris (Szkoła Paryska). Ekspozycja stała muzeum odzwierciedla kolekcjonerskie zainteresowania Marka Roeflera. Tworzona przez wiele lat, prezentowana w dwóch zabytkowych willach kolekcja obejmuje: malarstwo, rzeźbę, rysunek i grafikę. Na wystawie stałej eksponowane są dzieła takich artystów jak: Mojżesz Kisling, Eugeniusz Zak, Henryk Hayden, Henryk Epstein, Mela Muter, Maurycy Mędrzycki, Szymon Mondzain, Władysław Ślewiński, Józef Pankiewicz, Louis Marcoussis, Alicja Halicka czy Tamara de Łempicka.
W muzeum wystawiane są ponadto rzeźby autorstwa Jana Lamberta-Ruckiego, Józefa Csaky’ego, Bolesława Biegasa, Xawerego Dunikowskiego oraz Augusta Zamoyskiego. Całość ekspozycji dopełnia rzeźba szkoły zakopiańskiej, a także rzemiosło artystyczne oraz meble w stylu Art Déco. Przyjazd do Lublina ok. 19.00.

15.04.23  WARSZAWA NOWE MIASTO  –  MARIA SKŁODOWSKA, KLASZTORY I MOST, KTÓREGO NIE MA

7.00 – wyjazd z Lublina (Pl. Zamkowy); WARSZAWA – spacer zaczniemy na Starym Mieście w Muzeum Historii Warszawy. Potem mury miejskie, Barbakan, wzdłuż ulic Mostowej, Freta, Długiej i Miodowej oglądać będziemy liczne pałace i kościoły m.in.: św. Ducha oo. Paulinów z historią sięgającą XIV w., św. Kazimierza – świątynia jest wybitnym przykładem twórczości Tylmana z Gameren, uchodzi za jedno z najwybitniejszych dzieł klasycyzującego baroku, w 1688 zakupiona przez królową Marię Kazimierę Sobieską, która przeznaczyła ją na kościół i klasztor, który miał służyć sprowadzonemu przez nią do Polski zakonowi sakramentek; Rynek Nowomiejski: kościół pod wezwaniem Stygmatów św. Franciszka z Asyżu, wchodzący wraz z przylegającym do niego klasztorem w skład zespołu franciszkańskiego, kościół Nawiedzenia NMP – według podania został zbudowany na miejscu pogańskiej świątyni w 1411 w stylu gotyckim i jest tym samym jedną z najstarszych świątyń Warszawy. Przy Bramie Mostowej wspomnimy pierwszy warszawski most, Muzeum Skłodowskiej-Curie – upamiętnianie noblistki poprzez upowszechnianie wiedzy o jej życiu, działalności naukowej i dokonaniach. Muzeum mieści się w XVIII-wiecznej kamienicy Łyszkiewicza, w miejscu narodzin uczonej; pomnik Marii Skłodowskiej –Curie. Przyjazd do Lublina ok. 20.30.

29.04.23 W DOLINIE NIDY – CENNE GOTYCKIE ZABYTKI SAKRALNE I NIE TYLKO

7.00 – wyjazd z Lublina (Pl. Zamkowy); ŚWINIARY– początki parafii sięgają 1250 r. -drewniany kościół z poł. XVII w., do którego w 1874 r. dobudowano murowaną kaplicę z przedsionkiem. ZBORÓW – zespół pałacowo-parkowy z XVI-XVII w. W 1803 r. został przebudowany w stylu klasycystycznym. Pałac jest otoczony pięknym  XIX -wiecznym parkiem. PIASEK WIELKI – neogotycki kościół św. Katarzyny został zbudowany w 1340  z fundacji kasztelana krakowskiego Spicimira, zwanego Spytkiem (wewnątrz m.in. pochodzący z jednego z wiślickich kościołów ołtarz św. Tekli, słynący łaskami obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, obraz z patronką kościoła – świętą Katarzyną, barokowy krucyfiks); DOBROWODA – kościół św. Marii Magdaleny z poł. XIV w., ufundowany przez biskupa krakowskiego Floriana z Mokrska, w latach w XVI w. przebudowany w stylu późnogotyckim. ZAGOŚĆ STARA – pierwsza w kraju siedziba zakonu maltańskiego (joannici), którzy zostali sprowadzeni przez syna Bolesława Krzywoustego – Henryka;  gotycki kościół św. Jana Chrzciciela z XIV w. (m.in. w zakrystii fryz arkadowy z płaskorzeźbami zoomorficznymi, które przedstawiają dwa rodzaje syren lub syrenę oraz trytona – są włoskim śladem zdobienia pierwszej świątyni budowanej przez Włochów ); Jan Długosz zalicza go do grupy kościołów ekspiacyjnych króla Kazimierza Wielkiego, tj. postawionych w ramach pokuty za uśmiercenie kanonika Marcina Baryczki. CHOTELEK ZIELONY – późnogotycki kościółek św. Stanisława Biskupa z 1527 r., jest jedynym zachowanym na Kielecczyźnie obiektem XVI-wiecznego drewnianego budownictwa sakralnego (drewniany tryptyk Męki Pańskiej, na zasuwie ołtarza – obraz przedstawiający Ukrzyżowanie z Matką Boską, św. Janem i klęczącą fundatorką kościoła, późnorenesansowa ambona, strop belkowy z zachowaną renesansową polichromią z XVI w., kamienna gotycka kropielnica w kruchcie). W XX w. Chotelek Zielony należał do rodziny Leninów, a ostatnią dziedziczką była Antonina Lenin córka Włodzimierza i Ludwiki, zmarła w wieku 90 lat w 1966 r. Przyjazd do Lublina ok. 20.00.

Dodaj komentarz