Wycieczki krajowe dla turystów indywidualnych na 2019 r.

24-25.08.19 MAZURY: BURSZTYNOWA KOMNATA, CIEKAWE ZABYTKI + PIĘKNE WIDOKI

6.00 – wyjazd z Lublina (Plac Zamkowy), Węgorzewo – Muzeum Kolejnictwa, Muzeum Kultury Ludowej, zamek krzyżacki, XVII-wieczny poewangelicki kościół pw. śś. Piotra i Pawła, port jachtowy. Wzgórze nad Święcajtami – na którym usytuowano cmentarz poległych w okolicach Węgorzewa żołnierzy niemieckich i rosyjskich z okresu I wojny światowej, rozciąga się przepiękny widok na jezioro Święcajty, Wyspę Kocią i Półwysep Kalski. Węgielsztyn – to najstarsza miejscowość w powiecie węgorzewskim, założona przez wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego Ulricha von Jungingena w 1406 r. na 64 włókach. XV-wieczny gotycki kościół zbudowany z kamienia polnego z dwuspadowym dachem krytym dachówką. W jego wnętrzu zachowały się XVII i XVIII-wieczne elementy wystroju. Obiadokolacja i nocleg. Śniadanie. Mamerki – zespół bunkrów byłej Kwatery Głównej Niemieckich Wojsk Lądowych. Na terenie kompleksu Mamerki działa muzeum − jedyne takie w Europie poświęcone frontowi wschodniemu. 30 ogromnych bunkrów udostępnionych turystom wraz z ich niezniszczonymi wnętrzami i korytarzami, największa makieta bitwy pod Kurskiem, makieta bitwy o Stalingrad, schrony centrum łączności i dowodzenia, replika 25-metrowego okrętu podwodnego (legenda Kanału Mazurskiego), a do tego 38-metrowa wieża, z której podziwiać można panoramę jeziora Mamry i okolicy. Nowością jest „Bursztynowa Komnata” czyli replika ekskluzywnego przybytku pruskiego króla Fryderyka I Hohenzollerna. Sztynort, miejsce wyjątkowe na Mazurach (pałac Lehndorffów z XVII w., największy w regionie port żeglarski). Most Sztynorcki – most między jeziorami Dargin i Kirsjaty (wchodzącym w skład jeziora Mamry) – doskonały punkt widokowy. Łężany – pałac wybudowany w latach 1909-1911 za przyczyną kontradmirała Reinholda Fischera. Obecnie jest obiektem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Obiad na trasie. Przyjazd do Lublina ok. 21.30-22.00.

Cena: 345,-zł + ok. 40,-zł/os bilety wstępu (zapisy do końca maja)

7.09.19 PEREŁKI ZIEMI SIEDLECKIEJ

7.00 – wyjazd z Lublina (Plac zamkowy), Stok Lacki – pałac Wyszomirskich zaprojektowany w stylu neorenesansowym przez Bolesława Podczaszyńskiego. Wzniesiony w 1875 r. przez Józefa Joachima Wyszomirskiego, właściciela majątku Pruszyn. Obecnie znajduje się tutaj Ośrodek Szkolno- Wychowawczy. Krześlin – kość. św. Mikołaja perełka architektoniczna baroku w skali europejskiej. Wnętrze świątyni zdobią rokokowe ołtarze boczne oraz ambona. Na uwagę zasługują zabytkowe organy oraz bezcenne obrazy Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Świętego Franciszka z Asyżu, Świętego Antoniego, Świętego Mikołaja oraz Świętej Tekli. Na przykościelnym cmentarzu znajduje się pomnik poświęcony poległym w walce o wolność Polski w latach 1914 – 1920. Hołubla – kościół Narodzenia NMP w stylu romańskim mieszanym na miejscu dawnej cerki (później kościoła unickiego); miejsce męczeństwa Unitów; Marcin Chodowiec – zw. doktorem Marcinkiem słynął ze składania złamanych kości, ale i inne choroby leczył niezwykle skutecznie, uważano go za jasnowidza. Paprotnia – drewniany kościół parafialny pw. św. Bartłomieja Apostoła. Sawice – drewniany kościół pounicki (dawna cerkiew z XVIII w.); Korczew – pałac Kuczyńskich z XVIII w., rozbudowany po 1834 wg projektu Franciszka Jasztołda. Jest to budowla późno klasycystyczna. Pałac był przebudowany w 1930 wg proj. Stanisława Nowakowskiego. Obecnie od 1998 stanowi własność mieszkających na stałe w Anglii praprawnuczek „Pani na Korczewie” i jest odnowiony. Otoczony jest parkiem krajobrazowym z XIX w. W parku liczne okazy starodrzewu, szpaler lipowy, a także tarasy, fosa. W parku kaplica (dawniej oranżeria lub teatr) z 1840 i studnia z ok. 1840 zwieńczona figurą św. Jana Nepomucena, kamień menhir, kordegarda. Dąbrowa – zespół dworsko-parkowy z XIX w. rodziny Dobrzyńskich – obecnie muzeum ziemiańskich wnętrz zabytkowych przełomu XIX i XX w. (w dworze prezentowane są zabytkowe wnętrza ziemiańskie przełomu XIX i XX w., takie jak: kancelaria dworska, pokój pani domu, sypialnia, salon, jadalnia, kuchnia i łazienka. W parku: spichlerz, gołębnik, wędzarnię, pasiekę oraz ogród warzywny.). Przyjazd do Lublina ok. 20.00.

Cena: 120,-zł

21.09.19 KRAINA TRZECH RZEK – ZAKROCZYM

7.00 wyjazd z Lublina (Plac zamkowy); Zakroczym – gotycko – renesansowy kościół parafialny pw. Podwyższenia Krzyża – jeden z najstarszych i najbardziej cennych zabytków z XV w., z narożnymi basztami, kaplica św. Barbary, której ołtarz prawdopodobnie pochodzi z przełomu XIV/XV w. Barokowy kościół i klasztor oo. Kapucynów z 1758 r. z fundacji Józefa Młockiego. Budynki: „Honoratianum” – poświęcone działalności bł. o. Honorata Koźmińskiego oraz Ośrodek Apostolstwa Trzeźwości im. o. Benignusa Sosnowskiego. Na rynku tzw. „Latarnia”, pomnik ku czci powstańców z 1831 r. i 1863 r. oraz poległych w latach 1939 – 45 – wystawiona w okresie międzywojennym jako symbol niepodległości dla uczczenia tych co walczyli z zaborcą w czasie Powstania Styczniowego. Na miejscu dawnego ratusza wzniesiono ten pomnik w 900-lecie istnienia Zakroczymia”. Fort nr 1 – jeden z elementów systemu fortyfikacji związanych z Twierdzą Modlin. Forty budowano w latach 1878-1880, następnie zmodernizowano w latach 1912-1914. Fort Nr 1 – najważniejsza część to koszary szyjowo-ceglane, dwukondygnacyjne, osiemnastokomorowe, kryte grubą warstwą ziemi. Dziedziniec wewnątrz posiada betonowe kazamaty, połączone podziemnymi przejściami. Całość osłonięta wałem i fosą. W fosie wybudowano system obronny, który stanowił połączenie kaponiery i działobitni. W obozie na Forcie Nr 1 w okresie do 18 sierpnia 1944 r. więzionych było łącznie ok. 12 tysięcy osób. Na terenie Fortu nr 1 znajduje się głaz z tablicą upamiętniającą istnienie tu obozu hitlerowskiego oraz tym, którzy nieśli pomoc ludziom przebywającym na jego terenie. Góra Zamkowa – dawne grodzisko, otoczone wiekowymi lipami, a także „zamek” ulokowany wśród wiekowych lip nad brzegiem Skarpy Wiślanej. Zakroczym był jednym z silniejszych ośrodków organizacji terytorialnej państwa polskiego-kasztelanią. Z zamku mimo wojen i pożarów zachowały się zabytkowe piwnice zabudowane prywatnym obiektem stylizowanym na dworek szlachecki. Przyjazd do Lublina ok. 20.30-21.00.

Cena: 120,-zł

5-6.10.19 BESKID NISKI – ŁEMKOWSZCZYZNA

6.30 – wyjazd z Lublina (Plac Zamkowy), Bartne – drewniana cerkiew greckokatolicka św. św. Kosmy i Damiana z 1842 r., ob. Muzeum Sztuki Cerkiewnej. We wnętrzu zachowany XVIII-wieczny ikonostas oraz ekspozycja wyrobów kamieniarskich. Przełęcz Małastowska – cmentarz żołnierzy armii austro-węgierskiej poległych na Przełęczy Małastowskiej w 1915 r. Należy do najpiękniejszych nekropolii poległych w I Wojnie Światowej, której projekt opracował Dusan Jurkovič. Kaplica cmentarna oraz wszystkie nagrobki wykonane z drewna, przykryte gontowymi daszkami, misternie zdobione ludowymi ornamentami i ażurowymi promienistymi gloriami. Kwiatoń – dawna cerkiew łemkowska pw. św. Paraskewy z poł. XVII w. z kompletnym wyposażeniem (4-rzędowy ikonostas z 1904 z ikonami Michała Bogdańskiego, polichromia iluzjonistyczna z pocz. XIX w., ołtarze) – obiekt UNESCO. Wysowa Zdrój – Park zdrojowy, pijalnia wód mineralnych, drewniana cerkiew prawosławna św. Michała Archanioła z 1779 r. (barokowy ikonostas), drewniany kościół parafialny pw. NMP Wniebowziętej (1938 r., proj. Zdzisław Mączeński). Uście Gorlickie – cerkiew greckokatolicka pw. św. Paraskewy z 1786 r. z barokowym XVIII-wiecznym ikonostasem oraz polichromią z lat 30-tych XX w. Zalew Klimkówka – zapora wodna na rz. Ropa, malownicze widoki tzw. Pienin Gorlickich, miejsce gdzie kręcono sceny do filmu „Ogniem i Mieczem”. Kościół pw. Zaśnięcia Bogurodzicy pobudowany starszej w stylu starszej cerkwi z Klimkówki wysadzonej w powietrze w 1983 r. Świątynia ta posiada kopuły, o niespotykanych na Łemkowszczyźnie kształtach. Wewnątrz wyposażenie ze starej cerkwii m.in. ikonostas. Obiadokolacja i nocleg. Śniadanie. Brunary – cerkiew łemkowska św. Michała Archanioła z XVIII w. z nietypowym podwójnym prezbiterium. Wnętrze ozdobione polichromią Józefa i Antoniego Bogdańskich, rokokowym ikonostasem, ołtarzami i amboną. Obiekt z listy UNESCO. Grybów – klasycystyczny dwór Hoschów (1. poł. XIX w.), neogotycki ratusz, neogotycka bazylika św. Katarzyny (proj. J.P. Dziekoński) – wewnątrz słynący łaskami obraz Matki Bożej Przedziwnej z XV w., plebania z 1699 r. ob. Muzeum Sztuki Sakralnej (głównie sztuka sakralna – zbiory parafii grybowskiej, ikony z łemkowskich cerkwi, judaika, sztuka ludowa). Beskidzkie „Morskie Oko” – piesza wycieczka do „beskidzkiego Morskiego Oka” największego jeziora osuwiskowego w Polsce. Lub gdyby nie było pogody: Szalowa – kościół drewniany św. Michała Archanioła, jedna z najpiękniejszych świątyń Podkarpacia wpisana w listopadzie 2017 r. na listę Pomników Historii, wewnątrz kompletne rokokowe XVIII-wieczne wyposażenie m.in. polichromia, 7 ołtarzy, ambona, konfesjonały, rzeźby świętych i apostołów. Łużna – jeden z największych cmentarzy z I WŚ na Wzgórzu Pustki (proj. Jan Szczepkowski) z drewnianą gontyną (proj. Dusan Jurkovič). Wśród pochowanych znaczny odsetek stanowią Polacy. Obiad na trasie. Przyjazd do Lublina ok. 21.30.

Cena: 350,-zł (zapisy do końca sierpnia)

19.10.19 DEGUSTACJA CYDRU, POKAZ ZJAZDU STRAŻAKA NA RURZE + ZABYTKI ZIEMI KRAŚNICKIEJ

8.00 – wyjazd z Lublina (Pl. Zamkowy), KRĘŻNICA JARA – pomnik pomordowanych przez Kałmuków w lipcu 1944 mieszkańców gminy Dębowa Kłoda na Podlasiu; cmentarz parafialny – groby partyzantów i grób aktora Krzysztofa Chamca; kościół parafialny pw. św. Floriana; STRZESZKOWICE – MAJDAN – cmentarz z pierwszej wojny światowej z pochówkami poległych żołnierzy austro-węgierskich i rosyjskich w 1915; NIEDRZWICA KOŚCIELNA – klasycystyczny kościół pw. św. Bartłomieja Apostoła; KRAŚNIK – Izba Tradycji Pożarniczych w Komendzie Rejonowej PSP (posiada ponad 720 eksponatów, m.in. sikawki ręczne nawet z 1900-1918 r., motopompy, hełmy z różnych okresów rozwoju ochrony przeciwpożarowej, mundury i pasy strażackie, toporki paradne, sprzęt alarmowy, prądownice wodne mosiężne, schodkowe, odcinki węzy pożarniczych od parcianych do bezalinowych, sprzęt burzący, aparaty ochrony dróg oddechowych, , gaśnice tłokowe drewniane i metalowe, armatura wodna, trąbki sygnałowe oraz kolekcja czapek, hełmów strażackich polskich, niemieckich, czeskich, holenderskich i rosyjskich. Okazałą ekspozycją są wozy konne, tzw. pogotowia ogniowe, beczkowozy konne jedno i dwu osiowe oraz sikawki ręczne na podwoziu jednoosiowym oraz sztandary jednostek straży pożarnych); DZIERZKOWICE – dawny trakt królewski ze stacją podwodową; drewniany parafialny kościół z XVIII w. pw. św. Stanisława i Marii Magdaleny; URZĘDÓW – obronne wały miejskie a na nich pomnik Orląt Lwowskich – pierwszy jaki powstał, rynek z pomnikiem słynnych „urzędowian”, w budynku biblioteki Obserwatorium Astronomiczne im. Jana Heweliusza (w mieście nadal żyją potomkowie tego astronoma, przechowywany był nawet sygnet rodowy – jego potomkowie po mieczu noszą do dziś nazwisko „Hevelke”, są groby na cmentarzu z tym nazwiskiem); kościół paraf. z XVIII w. z barokowym wyposażeniem, kaplica pw. Św. Otylii przy cudownym źródełku; MIKOŁAJÓWKA – „Solisowe Sioło” zagroda edukacyjna (poznanie procesu produkcji cydru i degustacja cydru wytwarzanego przez właścicieli, możliwość zakupów m.in. syropu malinowego, powideł śliwkowych własnej produkcji); POPKOWICE – kościół pw. Trójcy Przenajświętszej z XVII w.,  dwór Piaseckich (obecnie Dom Pomocy Społ. prowadzony przez siostry Serafitki). Przyjazd do Lublina ok. 18.30.

Cena: 95,-zł/os

9.11.19 KARP PO PONIATOWSKU, PIĘKNE KOŚCIOŁY ORAZ OBÓZ PRACY I POMNIKI Z II WOJNY ŚWIATOWEJ I POWSTANIA STYCZNIOWEGO

7.00 – wyjazd z Lublina (Plac Zamkowy), Adelina – Izba Pamięci Aptekarskiej; Chodel– gotycko-renesansowy kościół parafialny z połowy XVI w. pw. Trójcy Przenajświętszej i Narodzenia NMP z tarasem widokowym na wieży świątyni – ew. wejście dla chętnych. Wewnątrz upamiętnienia wybitnych osób związanych z Chodlem: rodziny Maciejowskich fundatorów i dobrodziejów kościoła, ks. Piotra Ściegiennego oraz „cichociemnych” (m.in. mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory”). Tajemnicze ruiny kościoła na malutkiej wysepce – pozostałości po świątyni jezuickiej z 1736 r. zwanej „Loreto”; Boby-Kolonia – neogotycki kościół Najświętszego Serca Jezusowego (pocz. XX w.) proj. Wł. Łaszkiewicza; Owczarnia – pomnik mordu na żołnierzach AK z 1944 r.; Chruślina – spacer do cmentarza i pomnika dwóch bitew z powstania styczniowego pamięci generała Michała Heydreicha Kruka (ok. 4 km); Poniatowa – spacer po pozostałościach niemieckiego obozu pracy Poniatowa – Arbeitslager – filii KL Majdanek na terenie zakładów EDA (pomnik pomordowanych Żydów, pomnik ofiar hitleryzmu, ogrodzenie obozowe, schrony z II WŚ, dąb „Zapory”; degustacja potrawy regionalnej „karp w śmietanie po poniatowsku”; Kraczewice Prywatne – drewniany kościół konstrukcji szkieletowej Najświętszego Serca Pana Jezusa. Na przykościelnym cmentarzu znajduje się grób rodzinny rodu Gerliczów. Kowala – niewielki kościółek – dawna kaplica dworska z XVII w. majątku w Kowali z niesamowitą historią. Przyjazd do Lublina ok. 19.30.

Cena: 95,-zł

23.11.19 ZESPOŁY DWORSKO-PARKOWE, APARTAMENTY NA DRZEWACH….ZAKOŃCZENIE SEZONU

9.00 –wyjazd z Lublina (Plac zamkowy), Snopków – zespół pałacowo – parkowy, to miejsce, które łączy urok stylowej architektury z malowniczą scenerią otaczającej przyrody. XIX – wieczny pałac, przed II wojną światową własność rodziny Piaszczyńskich. Położony jest na niewielkim wzniesieniu w otoczeniu zabytkowego parku o powierzchni 20 ha oraz rozległych łąk, których granicę wyznacza rzeka Ciemięga. Jastków – zespół dworsko-parkowy (dwór z 1894 r. zaprojektowany przez Aleksandra Zwierzchowskiego na zlecenie właścicieli tutejszych dóbr – rodziny Budnych) – obecnie Urząd Gminy. Moszenki – dworek na wzgórzu, został zbudowany przez właścicieli ziemskich – Kołaczkowskich, prawdopodobnie w latach 1885 – 1890. Piękną kartę w historii naszej ojczyzny zapisał urodzony w Moszenkach syn pierwszych właścicieli dworku – Wojciech Kołaczkowski – pilot, pułkownik Dywizjonu 303. Łubki – drewniany dwór z XIX w. należał do rodziny Dąbrowskich. Ostatnim właścicielem przed nacjonalizacją był Przygodziński. Nałęczów – Muzeum B. Prusa w nowej siedzibie – muzeum ma charakter literacki i monograficzny, jeśli chodzi o życie i twórczość Prusa oraz regionalny, to znaczy uwzględniający powiązania pisarza oraz jego życia i twórczości z rodzinną Ziemią Lubelską. Domy na drzewach !!!! – w jednym z najpiękniejszych miejsc w Polsce – w nałęczowskich wąwozach, zatopione w cudnym leśnym ogrodzie apartamenty. Ich nietypowość zabiera do bujającego kilka metrów nad ziemią świata dziecięcych marzeń, gdzie codzienne troski nie mają wstępu… Łany – kościół Starokatolickiej Parafii Mariawitów pod wezwaniem Przenajświętszego Sakramentu, wybudowany w 1907 r. – przykład skromnego, drewnianego budownictwa sakralnego właściwego dla starokatolickiej grupy wyznaniowej. Markuszów – zakończenie sezonu – biesiada na zakończenie sezonu (produkty lokalne: zupa żniwiarza, naleśniki tatarskie, pierogi „bociany”, pierogi różne, pasztet z pieczarek, sałatki, marchwiak i inne ciasta,), przyjazd do Lublina ok. 18.30.

Cena: 115,-zł

14-15.12.19 BAJECZNY LWÓW Z JARMARKIEM BOŻONARODZENIOWYM

I dzień
5.00 – wyjazd z Lublina, krótkie zwiedzanie Żółkwi (Kolegiata św. Wawrzyńca, pozostałości zamku, kościół Dominikanów, kościół i klasztor Bazylianów, synagoga, drewniana cerkiew),
przejazd do Lwowa i zwiedzanie miasta (cmentarz Łyczakowski i Orląt Lwowskich, objazd panoramiczny miasta – Cerkiew św. Jura, kościół św. Elżbiety, Uniwersytet Lwowski, pałac Potockich, Ossolineum), obiadokolacja, nocleg w hotelu (pokoje 2-osobowe z łazienkami)
II dzień
śniadanie, c.d. zwiedzania Lwowa (Kopiec Unii Lubelskiej, Starówka: m.in. Katedra Łacińska, Katedra Ormiańska, rynek z kamienicami, Opera Lwowska, deptak od opery do pomnika A. Mickiewicza – Jarmark Bożonarodzeniowy), obiad. Wyjazd do Polski, przyjazd w późnych godzinach nocnych.

Na życzenie uczestników program może ulec zmianie np. zamiennie za któryś z punktów programu można zwiedzić Muzeum S. Kruszelnickiej lub Kasyno Szlacheckie lub zamówić w kawiarni najlepsze strudle we Lwowie lub pójść do palarni kawy i wypić pyszną kawę lub zwiedzić Browar Lwowski – połączone z degustacją lub spektakl w Operze Lwowskiej.

Koszt: 350,-zł/os

Dodaj komentarz